Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ендобиогенната медицина е нов подход към лечението на човека"

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

Д-р Петко Загорчев
Снимка: Яворка Петрова

"Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев, началник на Спешно отделение в гр. Шумен.

"Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно тъканно ниво.

Тоест това е съчатание на всичко, което знаем за функциите на централната нервна система, на вегетативната нервна система, на ендокринната нервна система, на имунната система - събрани в едно кристално ниво на взаимодействие.

Ние се опитваме да разделим в медицината функциите на организма в отделни специалности. Така е в съвременната медицина. Но на практика това са функции, които протичат в един и същи организъм, те не са разделени една от друга, а са взамимно свързани, поясни д-р Загорчев.

По думите му всичко, което става в кората на главния мозък като емоции, като интелектуална дейност, преминаваща на по-ниско ниво на вегетативната нервна система, на подкорово ниво в дълбоките слоеве, където се формират медиаторите, с които кората на главния мозък и центалната нервна система влияят върху ендокринната система, с повлияването на функциите на целият ораганизъм до ниво на кръвни клетки, това са взаимовръзки, които следват логично в човешкия организъм една след друга, изтъкна д-р Загорчев.

"Ние се опитваме да ги разглеждаме поотделно, знаейки много добре, че те са взаимносвързани. Това определя ендобиогенната медицина като една интегративна физиология, тоест физиология на нормалните и патологични връзки в живия организъм.

Тоест - великият диригент на човешкия организъм не е централната нервна система, която ни позволява да водим своята висша интелектуална дейност в живота, ендокринната система е диригентът, който поддържа равновесието в човешкия организъм, допълни д-р Петко Загорчев.

На 2 ноември 2024 г. от 10 до 13 часа онлайн у нас ще се проведе семинар по темата за ендобиогенната медицина и за начините на лечение. Вече е изграден и Комитет от лекари за съдебна регистрация на Сдружение на българските лекари по ендобиогенната медицина и интегративна физиология.


Д-р Петко Загорчев е специалист по  Анестезиология, Интензивно лечение, Токсикология,  Клинична токсикология и Спешна медицина. Завършва Медицински университет Варна през 1973 г.,  след което и Мениджмънт в МУ Варна –ФОЗ. Получава допълнителна квалификация по клинична хомеопатия-CEDH-Франция, преминава обучение по Спешна медицина в Университетска болница - Амиен Франция и по Ендобиогенна медицина - Белгийски  институт по ендобиогенна медицина. От 1973г. е началник на спешното  отделение при МБАЛ Шумен. Трикратно избиран за лекар на годината от Регионалната фармацевтична колегия на Шумен и Българския лекарски съюз. Лечебно-диагностичната му дейност се свежда от въвеждането на  модерна ИБВ (изкуствена белодробна вентилация) в областните болници, нови методи в съременното обезболяване, нови методи за детоксикация в спешната токсикология. Към днешна дата, освен началник на Спешно отделение в гр. Шумен, преподава на лекари и СИД студенти по клинична хомеопатия, членува в научните дружества по клинична токсикология и клинична хомеопатия и практукува като ендобиогенен специалист. 


Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00
Д-р Лиляна Димитрова - лицево - челюстен хирург

Д-р Лиляна Димитрова - гост в "Горещи сърца": Вярата ми дава закрила и сигурност

Д-р Лиляна Димитрова е лицево-челюстен хирург с 42 годишен опит. Работила е във Варненската военно-морска болница, в "Пирогов", в болницата по Лицево-челюстна хирургия в Стоматологичния факултет, в "Александровска болница". Тя е една от създателите на отделението по Лицево - челюстна хирургия в болницата в Русе. "В Северна България – от Видин до..

публикувано на 13.10.24 в 07:23