Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Отвратителните рими“ на Роалд Дал – прът в колелото на щастливия край

Как хепиендът на Пепеляшка и Златокоска „катастрофира“ в книгата на британския хуморист

Снимка: https://www.bookcorner.eu
„Мислите, че знаете тази приказка добре. Но грешите. Истинската ще ви потресе.“ Така започват „Отвратителните рими“ на британския писател хуморист Роалд Дал. Илюстрациите в книгата и този път са на Куентин Блейк, чийто почерк е разпознаваем за ценителите на творчеството на автора.

В тънката, но съдържателна книжка, която отскоро е на българския пазар, намираме шест от най-известните приказки, разказани по необичаен начин. „Изотопия“ пристъпи в хапливия свят на Дал, където Червената шапчица и Пепеляшка накрая не „заживяват щастливо до края на дните си“.

„Със Златокоска постъпва най-зле. Направо я съсипва“, казва ни Сиана Колибарова от издателството, което публикува „Отвратителните рими“ на Роалд Дал на български, както и други негови книги. Златокоска добре, но да надникнем само за малко в историята за Пепеляшка:

Царяло напрегнато очакване навред.

Коя ли девойка ще извади късмет?

Самата пантофка големичка била.

(Притежателката й имала едри стъпала.)

Също така намирисвала зле.

(Очевидно девойката имала потни нозе.)

Стекли се желаещи от всички страни,

Хиляди я пробвали, но уви!

При Грозните сестри пристигнали тогава.

Едната нахлузила пантофката веднага.

Втрещен принцът викнал: „О, зла беда!“

Сестрата възкликнала: „Да! Става ми! Ура!

За мен да се ожениш трябва сега!“

Блед като платно принцът промърморил:

„Няма да я бъде тая! Искам да си ходя.“

„Не си го помисляй! Даде клетва!

Вече не можеш от нея да се отметнеш!“

„Отсечете й главата!“, принцът наредил.

И един придворен на мига се подчинил.

Принцът заявил с усмивка на лице:

„Без глава изглежда дори по-добре.“


„Роалд Дал е изключителен гений. Децата го обожават, точно защото казва истината“, казва Сиана. За нея е по-добре да се възпита поколение, което не вярва в принцеси, а в една такава Пепеляшка. „Това е и правилен подход за възпитание - да казваш истината на детето си.“

„Фантазията винаги е много по-интересна от действителността“.

Обръщаме внимание на умелата игра на Дал с фикцията и реалността. А Сиана подчертава: „Сякаш това, което четеш, не ти се струва измислено, а се случва точно тук, до теб. Всъщност децата си представят магически свят, който им изглежда абсолютно реален и достижим, в който те могат да участват.“

Как обаче изглежда истинският свят на Роалд Дал - неговият реален живот? Журналистът от Би Би Си Доналд Стърок успява да надникне там. Той е и автор на официалната биография на писателя - „Разказвачът“.


„Много преди да започне да пише биографията му, той е правил интервю с Дал. Смятал го е за безгрижна личност, за бохем. Истината обаче е, че Роалд Дал е имал много строг и стриктен режим на писане“, разкрива ни Сиана. Всеки ден по четири часа писане - от 10 до 12 ч. и след това от 16 до 18 ч. Любопитен детайл е, че до края на живота си Роалд Дал така и не се научава да пише на пишеща машина, писал е с моливи НВ. Книгите си британският автор създава в малка колибка в двора на дома си, а не в кабинет, с какъвто разполагат повечето писатели. Различен и ексцентричен не само в книгите си, но и в живота. Виждаме го и в самия край на „Отвратителни рими“. Няма да ви го издаваме, ще си го прочетете сами."

А пък ние от „Изотопия“ потвърждаваме, че в „отвратителността“ на тези рими има красота, която хич не е толкова отвратителна.

Убедете се с ушите си, като чуете целия ни разговор за книгата на Роалд Дал в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16