Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Отвратителните рими“ на Роалд Дал – прът в колелото на щастливия край

Как хепиендът на Пепеляшка и Златокоска „катастрофира“ в книгата на британския хуморист

Снимка: https://www.bookcorner.eu
„Мислите, че знаете тази приказка добре. Но грешите. Истинската ще ви потресе.“ Така започват „Отвратителните рими“ на британския писател хуморист Роалд Дал. Илюстрациите в книгата и този път са на Куентин Блейк, чийто почерк е разпознаваем за ценителите на творчеството на автора.

В тънката, но съдържателна книжка, която отскоро е на българския пазар, намираме шест от най-известните приказки, разказани по необичаен начин. „Изотопия“ пристъпи в хапливия свят на Дал, където Червената шапчица и Пепеляшка накрая не „заживяват щастливо до края на дните си“.

„Със Златокоска постъпва най-зле. Направо я съсипва“, казва ни Сиана Колибарова от издателството, което публикува „Отвратителните рими“ на Роалд Дал на български, както и други негови книги. Златокоска добре, но да надникнем само за малко в историята за Пепеляшка:

Царяло напрегнато очакване навред.

Коя ли девойка ще извади късмет?

Самата пантофка големичка била.

(Притежателката й имала едри стъпала.)

Също така намирисвала зле.

(Очевидно девойката имала потни нозе.)

Стекли се желаещи от всички страни,

Хиляди я пробвали, но уви!

При Грозните сестри пристигнали тогава.

Едната нахлузила пантофката веднага.

Втрещен принцът викнал: „О, зла беда!“

Сестрата възкликнала: „Да! Става ми! Ура!

За мен да се ожениш трябва сега!“

Блед като платно принцът промърморил:

„Няма да я бъде тая! Искам да си ходя.“

„Не си го помисляй! Даде клетва!

Вече не можеш от нея да се отметнеш!“

„Отсечете й главата!“, принцът наредил.

И един придворен на мига се подчинил.

Принцът заявил с усмивка на лице:

„Без глава изглежда дори по-добре.“


„Роалд Дал е изключителен гений. Децата го обожават, точно защото казва истината“, казва Сиана. За нея е по-добре да се възпита поколение, което не вярва в принцеси, а в една такава Пепеляшка. „Това е и правилен подход за възпитание - да казваш истината на детето си.“

„Фантазията винаги е много по-интересна от действителността“.

Обръщаме внимание на умелата игра на Дал с фикцията и реалността. А Сиана подчертава: „Сякаш това, което четеш, не ти се струва измислено, а се случва точно тук, до теб. Всъщност децата си представят магически свят, който им изглежда абсолютно реален и достижим, в който те могат да участват.“

Как обаче изглежда истинският свят на Роалд Дал - неговият реален живот? Журналистът от Би Би Си Доналд Стърок успява да надникне там. Той е и автор на официалната биография на писателя - „Разказвачът“.


„Много преди да започне да пише биографията му, той е правил интервю с Дал. Смятал го е за безгрижна личност, за бохем. Истината обаче е, че Роалд Дал е имал много строг и стриктен режим на писане“, разкрива ни Сиана. Всеки ден по четири часа писане - от 10 до 12 ч. и след това от 16 до 18 ч. Любопитен детайл е, че до края на живота си Роалд Дал така и не се научава да пише на пишеща машина, писал е с моливи НВ. Книгите си британският автор създава в малка колибка в двора на дома си, а не в кабинет, с какъвто разполагат повечето писатели. Различен и ексцентричен не само в книгите си, но и в живота. Виждаме го и в самия край на „Отвратителни рими“. Няма да ви го издаваме, ще си го прочетете сами."

А пък ние от „Изотопия“ потвърждаваме, че в „отвратителността“ на тези рими има красота, която хич не е толкова отвратителна.

Убедете се с ушите си, като чуете целия ни разговор за книгата на Роалд Дал в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30