Сдружението наемател не е изплащало своите наеми от 2016 година и има натрупани задължения, надхвърлящи 30 хиляди лева, мотивират се от Българския туристически съюз. По силата на договор, сключен между двете страни на 2 април 2014 година, след изтичането на определен гратисен период, сдружението е имало задължението да изплаща месечна наемна вноска в размер на минималната работна заплата за страната.
Хижарите с предизвестие да освободят хижата
Преди 2 седмици наемателите получават писмено уведомление, че незабавно трябва да освободят хижа "Амбарица", заради: "некоректно изпълнение от страна на наемателя", обясни председателят на Българския туристически съюз доц. Венци Росманов.
От своя страна хижарят Емилия Гатева заяви по "Хоризонт", че в хижата са инвестирани средства на стойност 74 хиляди лева под формата на ремонти и оборудване.
"Когато сключихме договора, още в началото беше ясно, че за да заработи нормално хижата са необходими ремонти - освен в сградата, и за обзавеждане, защото там липсваха много неща, които са необходими. Няма икономическа логика в това. Няма хижа в района, наемателят на която да извършва хем всички ремонти, хем да плаща наеми, текущи поддръжки", казва Емилия Гатева.
Наемите не могат да бъдат опростени
В отговор доц. Росманов изтъква, че по силата на сключения договор, в края на декември 2015 година е изтекъл гратисният период, в който от наемателя не се е изисквало да плаща наем. Считано от януари 2016 година, сдружението е трябвало да изплаща месечен наем.
"Тези пари не могат да бъдат опростени. Договорите трябва да се четат внимателно, а пък изпълнението им е задължително. В договора пише, член 5: след изтичане на договора извършените инвестиции под формата на подобрение и ремонти остават в полза на наемодателя и не подлежат на възстановяване. Няма клауза в договора, където да пише, че средствата, които са вложени, компенсират или опрощават наемите", подчерта Венци Росманов.
Заинтересованите страни са провели няколко срещи и в присъствието на областния управител на област Ловеч, но консенсус не е бил постигнат.
Подозрения, че се търси нов стопанин на "Амбарица"
Междувременно Емилия Гатева изрази съмнение, че под претекста за неизплатени наеми, Туристическият съюз иска да смени лицето, стопанисващо хижата:
"Те просто искат друг да стопанисва хижата. Истината е, че дори те нямат право да взимат тези наеми. Това от тяхна страна е закононарушение, защото имотът им е предоставен за безвъзмездно ползване, за развитие на социален туризъм. И те, събирайки наем, без да са упълномощени всъщност от областния управител, изземват чужди права", коментира Емилия Гатева.
Туристическият съюз също обременен от дългове
В отговор доц. Росманов поясни, че лицата, стопанисващи обектите на Българския туристически съюз, се избират с конкурс и трябва да покриват определени критерии, затова не може да се говори за фаворити.
"Наемите отиват в касата на Българския туристически съюз и се разпределят за нуждите на всички обекти, за дейност, за маркировка и за подслон. От 2011 година Българският туристически съюз не е получил средства от държавата, защото в годините е натрупал дългове, които трябва да бъдат възстановени в сериозна сума. Ние влязохме във връзка с представителите на държавата в лицето на министър Кралев и уточнихме, че този въпрос трябва да бъде изчистен, в резултат на което нашият съюз трябва да получи лиценз, какъвто няма от три години", допълни Венци Росманов.
От Туристическият съюз заявиха, че ако Емилия Гатева изплати натрупаните към съюза задължения, сътрудничеството ще бъде подновено и нейното предложение за стопанисване на хижата ще бъде преразгледано.
Темата може да проследите и в звуковия файл.Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..