Експозицията „Колелото на живота“ съчетава визуална и текстова информация, опира се на издирени писмени стари сведения (например дипломна работа на местна учителка, защитена в Софийския университет през 1942 година), включва възстановки на ритуали като сватба и обред за дъжд. Специални анимации са предвидени за най-малките. В тематичната палитра са включени различни празници, събори и курбани. Проведени са теренни проучвания във видео, аудио и фото формат за живите практики, които се изпълняват и в момента.
„Направихме специална акция за събиране на материали – на фотоси от семейните албуми, на предмети, на тъкани. Хората от село Чавдар се отзоваха на секундата. Започна и дигитализация на тези материали. Така че е положено началото на създаването и на дигитален архив на културното наследство в село Чавдар и околността“, разказа в предаването „Хоризонт до обед“ доц. д-р Ваня Матеева от Института по етнология и фолклористика към БАН. Тя е фолклорист и експерт по нематериално културно наследство.
„С основаването на Фолклорния център, което се случи на 22 септември 2018 година, бе положено началото на едно незабравимо пътуване във времето и пространството, към традиционната култура, преживявана от миналото до днес, с образите и героите на селото. Това е едно единение на стари и нови знания и умения, модерни информационни и визуални техники, за навлизане в широкия и пъстър свят на фолклора, бита, душевността. Тук наистина оживяват съветите на предците, вярата, ритуалите, общението с природата и земята, плодовете на човешкия труд и творчество, историята…“
Влизаме в дълбините на традициите, на едни неща, които биха послужили на нашите поколения, за да могат да носят не само в сърцата си, но и в бъдещите си действия в живота нашето културно наследство, допълни доц. Матеева. Тя определя атмосферата в центъра като „нова игрова амалгама, пренасяща в света на нашето културно наследство“.
„Посетителят може наистина да се почувства като герой от вълшебната приказка, да премине предизвикателствата, да премине и загадки и да открие свой ключ към света“, подчерта тя.
Според Ваня Матеева в перспектива може да се мисли за мрежа от подобни културни центрове в страната, които не само да осигуряват база за модерно – игрово, интерактивно експониране на наследството, но да бъдат и база за развитието на местния културен туризъм.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..
Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..
"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът Валери Бобенков , който обича да пътува. Това лято през..
Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..
Новото Народно събрание не успя да избере свой председател след два кръга на гласуване. На първи тур бяха гласувани кандидатурите на Наталия..
Новото от вчерашния ден, което беше изненадващо, е промяната в отношенията между Борисов и Пеевски. Вчера преминаха в тиха конфронтация . Такива са..
"Може да се направи правителство без ДПС – Ново начало на Пеевски, без АПС на Доган, без "Възраждане" - защото сме от много различни..