Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 60-годишнината на БНТ

В Русе показват в изложба предмети от зората на телевизията

От 1972 година русенци имат свой телевизионен център

Снимка: Ася Пенчева
В зала "Батенберг" на Историческия музей в Русе утре ще бъде открита изложба, посветена на 60-та годишнина на БНТ. Експонатите от техника - камери и рулони, архивни документи, филмови ленти и снимки на познати лица, са собственост на Регионалния телевизионен център в Русе.

От 7 ноември 1972 година русенци имат свой телевизионен център. Той е открит два месеца след варненския, заработил на 9 септември същата година. В телевизията от първия ден на нейното откриване оператор е Никола Тодоров - Фоцата. 

Илюстрирали първите събития със снимки по телевизията 

Първото предаване от Русе се случило така:

"Откриването беше, тук беше Съдът, залата, централната, която е срещу площада, там водещ на новините беше Чичко Филипов с Мария Неделчева, на Ради Неделчев съпругата. Ние с колегата Вальо Русев тогава нямахме такива съоръжения: камери, ала бала - с фотоапарати, аз ходих в Силистра да снимам манифестацията, да правя снимки, той ходи в Разград и така се илюстрираше събитието - 7 ноември 1972 година: по телевизията със снимки."

Когато започнали да излъчват новини на живо, още нямали студио и използвали физкултурен салон, където с помощта на кулиси от театъра направили "почти акустична кутия" - така се получило импровизирано студио. 

После започнали да снимат на кино лента, която преработили за 25 кадъра, проявявали я в Дома на моряка, монтирали ръчно и потекли новини за успехите на предприятията, героите на времето и изпълнението на плана. През годините техниката се сменила коренно в ръцете на Фоцата.

Трасето се осигурявало бавно и с огромни съоръжения

"Това, което е в момента, тогава беше немислимо, просто за тая оперативност, която се случва в момента. Тая бързина, която да кажем, хващаш телефончето и можеш да излъчваш в ефир, беше немислимо. Бяха едни огромни съоръжения, които трябва да ги пренесеш, да ги монтираш, да направиш т.нар. трасе до съответната кула, която ти е най-близко, да направиш трасе до София. Сега по Интернет всичко върви."  

Снимка: https://rousse.info

Понеже една от причините точно в Русе партията да направи телевизия е фестивалът Мартенски музикални дни, един от незабравимите спомени на оператора Никола Тодоров от началото е свързан именно с него.

"Имам един случай с отказ, понеже се снимаха почти всички концерти, нямаше като сега тоз съгласен, оня несъгласен. Имахме такъв случай с Московския камерен оркестър, диригент Рудолф Баршай, съветски гражданин си беше, но работеше много на Запад. И като влиза в залата вижда, че има и телевизия. Там телевизията на Запад, ако не си плати, не снима. И той казва: "Докато тези хора от камерите не слязат, аз няма да изляза на сцената". Отиват там първи, втори, трети секретари - човекът непреклонен..." 

Сега можем да чуем и гласовете на несъгласните

В началото телевизията нямала журналисти и репортери. Имало редактори. Когато обаче в Русе добили опит, през 1975-а назначили първите журналисти. Една от тях е Бояна Шандуркова. Според нея стандартът на БНТ е да показва това, което се случва наистина, днес, според времето.

"И телевизията, както и радиото, поради характера на това, че се чува и вижда, някак си трябваше все пак да бъде отразявано това, което се случва. Това, което се случва бяха петилетните планове, преизпълнените планове, усиленият износ на българска продукция - за където и да е, това няма значение. Бяха факт героите на социалистическия труд, беше факт възторгът на хората по време на манифестациите на 9 септември, на 7 ноември. Бяха факт и митингите за чистотата на въздуха в Русе, бяха факт "Кой не скача, е червен" - всичко това беше факт, то се виждаше и се чуваше. Ние можеше и да знаем някои неща в повече, отколкото другите хора, но така или иначе бяхме длъжни да показваме това, което се случва. В този смисъл на практика промяна, особена, няма, с изключение на това, че сега можем да чуем гласовете и на хората, които не са съгласни с това, което се случва", коментира Бояна Шандуркова.

Изложбата в Историческия музей показва русенския принос в 60-те години на БНТ.

Репортажът можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30