"И затова ние питаме системно през последните месеци за черти от портрета на съвременния българин. През лятото коментирахме какво е отношението на българите към обществени авторитети, към държава, към църква. Преди това коментирахме какво е отношението на българите към демокрацията. Съвсем скоро ще публикуваме данни какво е отношението на българите към пазара. В традиционния годишник на „Галъп интернешънъл“ ще вложим и сравнения с 90-те години на миналия век“, обясни пред "Хоризонт" социологът Първан Симеонов.
Българинът продължава да е привързан към зимнината и домашната ракия
„Повече от половин век след бързата индустриализация в страната и началото на края на българското село, поставен някъде в средата на миналия век, връзката на българина с природата, със земята, със селото е много здрава все още. Между 2/3 и 3/4 от българите имат на ръка разстояние, буквално, домашно приготвен запас. Над 60% на сто от хората ще ви кажат, че и познават близки или родственици, които отглеждат овошки, отглеждат животни. Има такава мода и може би не е само мода, а осъзнаване на предимствата, съзнателно бягство от недъзите на растежа. Но вижда се ясно, че отвъд всичките тези моди, всичките тези био, огранични, натурални, много градски неща, отвъд тези моди българинът си е достатъчно био, натурален, биоорганичен… И се оказва, че тези навици продължават да са жилава част от нашето ежедневие. Разбира се, не за всички. По-младите хора, по-космополитните хора, хората в по-големите градове, получаващи повече пари, са по-откъснати от тази натурална основа, но все пак между две трети и три четвърти от пълнолетното население на България продължава да пази този досег“, коментира част от изследването Първан Симеонов в предаването "Хоризонт до обед".
Благоразумно, предпазливо, здраво стъпило на земята общество
Нашето общество по повечето важни ценностни индикатори отвъд домашната ракия, които засягат правила, мироглед въобще, реагира по-консервативно, без да стига да крайности. Тоест, става дума за едно благоразумно общество, едно предпазливо общество, здраво стъпило на земята общество. Да, понякога, особено в сравнение със съседите, нашето общество изглежда малко инертно, но съседите пък доста си чупиха главата от екзалтации, докато българите бавно и полека преследваме своите цели.“
Домашният майстор остава в миналото
Едно от любопитните неща, които се открояват в това изследване е, че техническото, технологичното развитие на света прави така, че всичко свързано с домашен ремонт, домашна поправка вече остава в ръцете на специалистите.
„Твърдението "Предпочитам да направя ремонтите вкъщи сам“ не събира мнозинство, за разлика от твърдението „Предпочитам ракията да е домашна и да е моя“. Това означава, че технологичното развитие на света е такова, че някои неща наистина безвъзвратно остават назад в миналото“, подчерта Първан Симеонов.
Българинът остава индивидуалист
Проучването показва, че балконът остава предпочитано място за простиране на прането, защото просто няма къде вътре.
„Едва ли хората много мислят за естетиката на фасадите. Въобще общностното живеене у нас – градовете да имат един малко по-ансамблов вид, малко по-дисциплиниран – това е едно от най-слабите ни места като общество. Няма у нас една с една тераса да си прилича.“
Заявеното предпочитание пък гостите да си събуват обувките при влизане социолозите тълкуват така:
„Ние нямаме доверие на това „навън“. „Навън“ не е чисто, затова ги караме да се събуват. Вторият много важен извод: индивидуализмът. Такива колективни инстинкти не сработват много-много. Тераса с тераса не си прилича не просто защото има пране, а защото всеки нещо самодейно е остъклил, санирал.“
Изследването показва, че не сме много доволни от средата, в която живеем, изтъкна Първан Симеонов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..