Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елинор Адамсън: Човек, който мисли за децата, е щастлив

Вече 4 години ирландката работи с деца от Ново село

| обновено на 21.10.19 в 15:48
Елинор Адамсън вече четири години работи с децата от великотърновското Ново село.
Снимка: Здравка Маслянкова

52-годишна ирландка е като втора майка на децата от Ново село, Великотърновско. От четири години Елинор Адамсън ръководи общинския център за работа с деца в селото.

Над 20 деца посещават занятията в центъра, а през ваканциите броят им се удвоява. Това лято в Ново село е имало и скаутски лагер.

Новоселци разказват, че благодарение на чужденката самите те преоткриват децата си и разбират за неподозираните им таланти. Под ръководството на ирландката Елинор децата изработват бижута, правят градински орнаменти, оригами, учат се на различните техники на рисуване, пеят, рецитират.

„Играем на баскетбол, на волейбол, играем с играчки, рисуваме, играем на джаги. Харесва ми да хода в този център, защото е хубаво и има много неща. Забавляваме се с игри, тенис на маса. Има боксова круша, игрички, интересно е. Там свиря на китара, доволен съм. Много е добра, когато е там, постоянно отивам при нея“, разказват децата от селото.

Като хубава и полезна придобивка за Ново село определя детския център учителката Теодора Апостолова. Тя подчертава, че центърът, ръководен от Елинор Адамсън, активно работи и с децата от Центъра за специална образователна подкрепа.

Елинор има опит в работата с деца

Ирландката и съпругът й Пол идват у нас преди 11 години и избират великотърновското Ново село. Елинор е от учителско семейство и споделя, че да работи с деца е програмирано в гените ѝ. Дълги години се е занимавала по социални програми с проблемни деца в Лондон. Сега отново е в социалната сфера. „Българските деца са по-добри, с тях се работи по-лесно, защото и българите така са устроени, че за тях децата са на първо място“, казва Елинор Адамсън.

„Трябва да сме внимателни сега, защото след време тези деца ще мислят какво искат да направят. Работила съм много години с проблемни деца в Англия. И с нормални деца съм работила много години. Тук, в Ново село с нашите деца направих много с изкуствата за фантазията им, да им е интересно, да знаят децата, че светът е пъстър. Да провокирам любопитството им и да отключа мечтите им“, разказва още за каузата си Елинор.

Това лято, по време на скаутския лагер през един уикенд децата са били без телефони, без интернет, без телевизор, само с малко музика и много игри, риболов, огън и песни.

Не училище, а събиране на приятели

„Тук нормално през почивните дни идват 25 до 30 деца. През лятото стават 45 и повече. Всички ме знаят. Аз работя тук 4 години. Всички знаят, че го има този клуб. Човек, който мисли за децата, е щастлив“, казва още за работата си Елинор Адамсън. 

Детския си център ирландката нарича не училище, а събиране на приятели. По време на различните занятия тя наблюдава децата, помага им да общуват и заедно да преодоляват конфликтните ситуации.

Тя провокира децата да рисуват по 15 минути емоциите си, защото е важно да си приятел с децата, по думите й така те стават добри и отговорни.

„С децата трябва да се говори за всичко, не трябва да има забранени теми”, вярва Елинор Адамсън.

Какво още се случва в Ново село чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24