Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стенографите – летописци на политическото време

Карамфил Матев: Стенографията е интелигентно творение

Ветеранът в професията е записвал безброй речи на политици

Карамфил Матев

„Съвременната ни държавност след Освобождението е фиксирана, до ден днешен, с пълни стенографски протоколи. Всичко, което е ставало в парламента през тия 140 години, е документирано.“ Това казва стенографът ветеран Карамфил Матев, дългогодишен стенограф в българския парламент. Там той е работил 18 години, преди това има дълги години професионален опит в Министерския съвет.

Матев гостува на предаването „Графити по въздуха“ по повод навършването на 140 години от началото на българската стенография, положено от словенския професор Антон Безеншек, създател на българската стенография.

Речта на депутатите – все по-хаплива

Преди се пишеше по 10 минути, сега се пише по 15. Окончателният вид на самата стенограма е нормална машинописна страница, която стенографът след като излезе от пленарната зала, дешифрира, разказа Карамфил Матев пред "Хоризонт".

„От Великото народно събрание, след 10 ноември, нещата от ден на ден стават все по-куриозни, все по-експлозивни, все повече тази, логичната мисъл на депутата се е превърнала по-скоро в хапливост, заяждане, всеки държи да отстоява своята партийна чест“,  сподели свои наблюдения Матев, който се възхищавал обаче на речта на народни представители като Гиньо Ганев, както и на други оратори:

„Които говорят с патос, творчеството лъха, лъха, излъчва топлина. Тогава пишеш с удоволствие, самозабравяш се, искаш да хванеш всяка думичка, да нямаш пропуск, защото знаеш, че това нещо ще остане в историята. Андрей Пантев, Дончо Цончев, интересен беше Лютви Местан. Уважавах да пиша Георги Божинов от БСП, Любен Беров – той, като министър-председател, много ни тачеше, защото самият той беше много добър стенограф.“

Стенографията е вид ръкописно писмо, прилича на калиграфия

Когато се изучава стенографията, в началото се използва молив, защото символизирането на гласните букви, за да има кратка писмена линия, става с надебеляване, леко разширяване, поясни стенографът, който смята, че още не е отминала ерата на писмата и новогодишните картички. "Все пак писмото си е писмо. Просъществувало е хиляди години и аз смятам, че дълги години занапред то ще има своето значение."

Когато решил да учи стенография, Карамфил Матев бил толкова заинтригуван, че я изучил… само за седмица.

Закриването на Държавния стенографски институт през 1992 година според Карамфил Матев има своите негативи. Сега кадри за работа в Народното събрание се откриват трудно, млади хора почти не се обучават.

През 2000 г. създали Национално сдружение на стенографите, машинописците и компютърните оператори. Провеждат безплатни курсове по стенография.

„Идват младежите, няколко урока и се отказват. Не им е интересно. Но дойдоха хора, които навремето са учили и бързо възстановиха онова, което имат. Сега времената са малко сложни. Всеки търси интелигентна работа, а стенографията е интелигентно творение на човешкия ум.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30