Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиан Попов: На избори средната класа започва да иска конкретни неща

Вече не са достатъчни общите обещания, смята бившият екоминистър

Юлиан Попов
Снимка: Ани Петрова

Преди предизборната кампания анализаторът и бивш служебен министър на околната среда Юлиан Попов създаде Фейсбук групата "Идеите за София" с идеята платформата да събира идеи за развитието на града.

Изборите за София за мен бяха много интересни, те са уникални избори в цялата нова история на София, което означава в цялата история на София, каза Попов в предаването "Хоризонт до обед".

За първи път в голяма степен изборите бяха определяни от желанието на хората да видят конкретни предложения, конкретни политики, конкретни решения, смята Юлиан Попов. По думите му, тези, които са се съсредоточили върху идеологически или общи твърдения, са загубили.

Средната класа с нови изисквания към местната власт 

Интересното, което не искаме да си признаем за София е, че градът много се разви, подчерта Юлиан Попов.

"София също много забогатя. И София предлага в момента една много голяма и много разширяваща се средна класа. И средната класа започва да иска и да изисква конкретни неща. Тя не иска едно общо предложение: "Ще се грижим за вас, ще управляваме и ще се противопоставяме на другите". Средната класа иска много конкретни неща. Тя иска чист въздух за децата си например, иска не само редовен градски транспорт, иска чист градски транспорт, бих казал луксозен градски транспорт... Те ще гласуват - искат да видят улиците по-чисти, но не просто някой да дойде и да каже: "Аз ще изчистя улиците". Не някой да дойде да каже: "Аз ще изчистя въздуха".

От кметовете се очакват непопулярни мерки

Платеното паркиране води до ред, смята Юлиан Попов. "Това не означава, че ще бъдат оскубани хората. Няма човешко право, след като си си купил кола, да разполагаш с 10 квадратни метра от общинската земя, да си сложиш колата там и да не я караш."

Друга непопулярна мярка е да се забрани движението на автомобили с дизелово гориво, отбеляза Попов. "Да речем, да се каже от 2022 и 2025 година забраняваме всички дизели, които са под Евро 3, нещо такова. Това е непопулярна мярка, но това нещо трябва да се направи. И именно подобни неща се очакват от кметовете както сега, но и в следващите четири години да развиват тези идеи."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35