Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страната ни участва в европейски проект

Мобилна психиатрия оказва помощ на пациенти в София

Мобилните екипи са липсващото звено в психиатричната грижа у нас

Кадър от Центъра за психично здраве за София-област
Снимка: Д-р Владимир Сотиров

От началото на месеца 2 мобилни екипа оказват помощ на пациенти с тежки психиатрични заболявания в столицата. Така наречената мобилна психиатрия се осъществява по проект в 5 европейски държави, сред които и нашата страна.

Мобилните екипи са липсващото звено в цялостната картина на психиатричната грижа в България, посочи д-р Владимир Наков, директор на Дирекция „Обществено здраве“ в Националния център за обществено здраве и анализи:

Холандски модел

„Ние вземаме холандския модел за мобилните екипи и ще използваме техния опит. Мобилният екип е изграден от психиатър, психолог, социален работник, медицинска сестра и това, което е най-важното - експерт от опит, т.е. човек, който е минал през психичната болест, възстановил се е и може да помогне на хора в криза“.

По проекта вече са сформирани 2 мобилни екипа. Те са с капацитет да обгрижват по домовете 180 пациенти с тежки психиатрични заболявания, посочи д-р Анна Джисова, психиатър в столичния Център за психично здраве „Никола Шипковенски“ , която от 1 октомври е част от мобилен екип.

„Реално от началото на проекта до момента ние работим главно за организацията на работния процес, т.е. да стиковаме помежду си работата на мобилните екипи. Вече сме в процес на набиране на пациенти. Имаме осъществени няколко домашни посещения съвместно с психолог и социален работник. Повече от хората, които ние до момента сме набрали като пациенти, са познати наши пациенти, които вече са изградили връзка на доверие с членовете на екипа и приемат много добре цялата идея за проекта. Вярват, че може да им се помогне в процеса на възстановяване“.

Грижа след изписване

Основната функция на мобилната психиатрия е да продължи грижата за пациента, след като той бъде изписан и изпратен в семейната си среда. Такава услуга на този етап в България няма, уточни д-р Владимир Наков от Центъра за обществено здраве.

„Всъщност след изписването тези хора на практика попадат като свободни електрони и няма кой да продължи така важната роля за възстановяването. Защото акронимът на проекта Recover-e означава възстановяване“.

Особено ценно е участието в екипите на т.нар. експерти от опит, които се включват и помагат с голямо желание, каза д-р Джисова. 

„Познати наши пациенти, които са преживели тежка психично-здравна криза, били са наши пациенти преди години и в момента работят, възстановени, заедно с нас. Двама са в екипите в момента, а имаме опция да включим още 1-2 човека на по-късен етап“.

В България психиатричната помощ е твърде консервативна и липсва връзка между болничното заведение и семейството на пациента, която ще бъде запълнена от мобилната психиатрия, обясни Владимир Наков:

„Ако има криза и тя може да бъде овладяна, да се овладее в домашни условия и ако екипът разбира се прецени, този човек да бъде настанен в стационар, но да не позволява стигането в болница. Това е основната цел“.

Хората с психични заболявания са неглижирани

Цялото ни общество има да наваксва много в отношението си към хората с психични заболявания, смятат специалистите: 

„Те са грубо неглижирани и по-скоро е актуално това схващане, че те трябва да бъдат трайно изолирани, дори затворени и по този начин да се реши комфорта на обществото. Повечето от тези болни имат липсваща подкрепа, както от страна на близките им, които са по-възрастни и нямат адекватната възможност да оказват необходимата за тях подкрепа. Те биват на практика  неглижирани и от страна на институциите в България, което създава още по-голям проблем за самите болни“.

Липса на достатъчно стационари, остарели материални бази и нормативна уредба, която се нуждае от актуализиране и недофинансирана система са сред основните проблеми. И още от Владимир Наков:

„12 са държавните психиатрични болници, 12 са центровете за психично здраве, неравномерно разпределение на територията на страната, това е много характерно за цялата ни психиатрична грижа. Съществуват и около 20 отделения в общите болници и няколко университетски клиники. Ние сме доста назад. Да, те се подобряват, но те се подобряват за даден момент и ако не бъдат влагани ресурси, това подобряване бързо ще се загуби“.

Нужда от толерантност

Ако на улицата срещнете психично болен човек, който има нужда от помощ, бъдете толерантни, съветват психиатрите:

„Контактът с такива болни, дори с цел да помогне човек на тези пациенти, трябва първо да има едно толерантно, приемащо отношение и ако видите, че състоянието на човек, когото виждате на улицата и има проблем, по-скоро да се обърнете към специализираните служби, за да се окаже адекватната помощ“.

Мобилните екипи за психиатрична грижа ще работят в следващите 18 месеца. А ако институциите у нас осигурят средства, те ще продължат да функционират и след края на проекта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05