Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разсекретените архиви на Ватикана - тайни от Втората световна война

Проф. Александър Николов: Това е анонс за откритост и диалог

Професор Александър Николов
Снимка: Ани Петрова

Папа Франциск разсекрети предсрочно документи от архива на Ватикана от периода на Втората световна война. Изследователите ще имат достъп до документи от управлението на Пий XII, който е папа от 1939 до 1958 г. Пий XII  е обвиняван, че не е направил достатъчно, за да се предотврати масовата смърт на евреи по време на войната. Така грифът „Секретно“ пада още преди изтичането на 70-годишния срок – 2028 година. Папа Франциск променя и името на архива – от Секретен архив на Ватикана, той вече ще носи името Ватикански апостолически архив.

„Папа Франциск явно е решил да отвори тези архиви, за да се реши този голям проблем, свързан с ролята на Светия престол през Втората световна война. Защото има обвинения, че е колаборирал с нацистите и с Мусолини“, коментира пред „Хоризонт“ проф. д-р Александър Николов, ръководител на Катедрата „Стара история, тракология и средновековна история“ в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Според проф. Николов това е анонс, че папската институция иска да бъде по-открита и да влезе в диалог с широки кръгове от обществеността, както и да парира някои обвинения.

„Самият папа Франциск е нестандартна фигура, той промени много неща, промени много концепции. Замени един консервативен папа, който се опитваше да запази някои традиционни механизми във Ватикана, и концепции и възгледи по много въпроси. Неслучайно този папа носи името Франциск, защото Франциск от Асизи е един от големите реформатори в Католическата църква и в християнството“, допълни проф. Николов.

Преди години Александър Николов е работил в Секретния архив на Ватикана. Тогава достъпът до документите от Средновековието бил свободен, но се е минавало през сложна процедура до получаване на ценните ръкописи.

Като историк проф. Николов отбеляза своето притеснение как нашето време сега от 2019 г., ще бъде отразено към 2050 г.

„Защото вече така сме навлезли в дигитализацията, електронната ера, че много от нещата изчезват безвъзвратно във времето и картината може би ще е доста изкривена.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00