Радостина Ангелова и Александър Станков - майка и син, са автори на романа "Утре". Майката - Радостина Ангелова, е автор на няколко самостоятелни книги и преподавател в СУ "Свети Климент Охридски". Премиерата на книгата ще бъде на 12 декември в НДК в рамките на Панаира на книгата.
"Въпреки книгите отзад обаче и въпреки преподавателската ми работа, детето според мен, като при всеки родител, остава малко "terra incognita" , защото пътуването един към друг между родителя и детето трябва да съвместен процес. Понякога той се къса именно заради липса на време на подходящото място, в което да общуваме", обясни Радостина Ангелова в предаването "Закуска на тревата".
Ангелова сподели, че романът им е дал възможност чрез героя на сина й, чрез останалите герои, които са на тийнеджърска възраст, двамата да обсъждат теми, за които не биха намерили време и настроение.
"Открих, че родителите знаят много повече за нас, отколкото си мислим и че няма човек на земята, който да ни познава повече от родителите ни. Открих, че майка ми знае всеки мой ход, дори преди аз да го измисля и че ако си мисля, че я изненадвам, то дълбоко се лъжа", допълни Александър Станков.
В авторовите бележки Радостина Ангелова призовава родителите и децата да се обърнат един към друг вечер, да намерят време да поговорят за деня си.
"Тогава, когато говорят, ще се появят и ситуациите, в които децата имат нужда от подкрепата на родителите или от обясненията на родителите. Родителите ще преживеят ситуации, в които децата ще им дават полезен ход. Трябва да ви кажа, че аз много се вслушвам в съветите на Александър. Винаги, когато имам сериозен проблем, се обръщам към него, защото това е едно друго око, око на човек от новото поколение. Те виждат нещата по малко по-различен начин, без обаче да изповядват някакви кой знае колко по-различни ценности от нашите", твърди Радостина Ангелова.
Често възрастните и родителите мислят, че децата правят грешни неща, защото не са така, както е било по тяхно време, отбеляза Александър Станков.
"Светът се развива, светът се променя, София се променя, градът ни се променя, училището се променя, хората се променят. Няма нищо лошо в това, че моят живот, моите приятели, начинът, по който общувам с приятелите ми е различен от начина, по който майка ми е общувала с приятелите си", сподели още Александър Станков.
Ежеминутни са ситуациите, в които си задаваме въпроса дали сме постъпили правилно, допълни 16- годишният автор на книгата "Утре". "Градивната критика и най-вече подкрепата от родителя за мен е най-важна."
Процесът на писане на общ роман е помогнал на Радостина Ангелова и Александър Станков да се опознаят по-добре. "Денят, в който завършихме романа, беше прекрасен ден за мен, но и малко тъжен ден, аз даже си поплаках, защото едно прекрасно пътуване завърши", разказа Радостина Ангелова.
"Моите връстници трябва да не гледат на родителите като на злодеи, които им казват как да си живеят живота, а като на хора, с които могат просто да поговорят - най-човешки, най-нормално, както биха поговорили с приятелите си", смята тийнейджърът.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет. Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
В три последователни вечери, от утре, Софийската опера и балет ще представи пред храм-паметника "Свети Александър Невски" музикалната поема "Рилският..