Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според местна легенда тук лежат костите на Михаил III Шишман

Кюстендилската църква "Св. Георги" - не(о)познатото средновековно бижу

Храмът е бил действащ до 1980 г., сега е паметник на културата

Дори мнозина от местните жители не знаят пътя към смятаната за най-стара църква в Югозападна България – „Св. Георги“ в покрайнините на Кюстендил.

Йорданка Якимова е екскурзовод в комплекса, който се състои от храма и възстановеното старо училище. Преди време е имало и допълнително вдигната камбанария, където държали и казаните за големите празници, но след обявяването на храма за паметник на културата, допълнителната постройка била съборена.

По архитектурните особености на градежа може да се предположи, че църквата датира от края на X и началото на XI век, пояснява Йорданка Якимова.

„Построена е по време на византийското владичество, като майсторите строители са дошли от столицата на империята – Константинопол. Тя е най-старата черква в Югозападна България.

По-старите, автентични стенописи си личат по цветовете, постигнати с естествени багрила и материали. „Те са от края на XI - началото на XII век Имат изключително висока художествена стойност и се предполага участие на солунски зографи при тяхното изписване.“ Участието на Самоковската школа е с по-новите стенописи от 19 век.

Първото реставраторско проучване на куполната част е направено през периода 1974-76 г. от Пламен Петров, дипломирал се в Краковската художествена академия. Временно реставрационните работи са замразени и след това възстановени в началото на 80-те години. 

Реставрацията на куполната част отнема повече от 30 години и се прави на приливи и отливи, когато има средства. Финализирана е през 2004 година.

Училището-музей, което е възрожденска сграда, приютява изложби и памет за историята на храма.

Според някои предания тук са заровени костите на българския цар Михаил III Шишман, убит в битката със сърбите при Велбъжд през 1330 г.

Църквата е била действаща до 1980 година.

Вече четвърта година комплексът „Св. Георги“ е в списъка на 100-те национални туристически обекта.

Слушайте целия репортаж в звуковия файл.

Снимки: Таня Милушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30