Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2019: Външната политика на България

Снимка: БГНЕС

2019 година започна с противопоставяне между президент и премиер за първи път и на терена на външната политика, достигайки пределите на Латинска Америка. Борбата за власт във Венецуела стана повод за разрив между Румен Радев и правителството на Бойко Борисов.

Тази година името на България беше замесено и в шпионски скандали.

Отношенията между България и Русия се движеха в амплитудата между острия тон и призива за конструктивно сътрудничество. Организирана от руското посолството изложба на 9-и септември предизвика размяна на реплики между София и Москва и раздели обществото за историческата дата.

Председателят на „РусофилиНиколай Малинов беше обвинен в шпионаж в полза на руски организации:

„Ние не смятаме, че външната политика на България е правилна. Ние какво правим, всичките сме за затвора ли? 80 процента русофили в България“.

По-късно в Москва той лично беше награден от Владимир Путин с високо правителствено отличие.

Външното ни министерство разреши на руски военен самолет с ракетния комплекс C-400 да прелети над България на път за Сърбия, обяви за персона нон грата разконспириран руски шпионин и отказа виза на новия руски военен аташе, а в началото на декември Москва също изгони български дипломат. Това не попречи добрите отношения да бъдат скрепени на среща на премиера Бойко Борисов с руския посланик Анатолий Макаров.

Премиерът Борисов обясни в парламента, че България води балансирана политика с Русия и между двете държави не стоят разговори за шпионски скандали, а за големи енергийни проекти. Броени дни след завръщането му от визита в САЩ обаче Путин разкритикува България, че съзнателно бави „Турски поток“.

„Ние, за разлика от Турция, Сърбия и Русия, спазваме правилата на ЕС, за да не стане като с „Южен поток“. Ние по-бързо от това по 4-5 км на ден не можем да направим. „Газпром“ обжалва в съда. Аз ще се чуя с президента Путин малко да му обясня. Какво му докладват, не знам“, каза премиерът.

Как правителството разбира баланса между Вашингтон и Москва показа визитата на премиера Бойко Борисов в Белия дом.

Демонстрирайки отношение извън протокола към новия американски посланик у нас Херо Мустафа и стъпвайки на плюсовете от сделката за покупка на F-16, премиерът защити пред Доналд Тръмп строежа на АЕЦ „Белене“ и „Турски поток“.

София поиска обяснение от Париж след изказване на френския президент Еманюел Макрон, че предпочита законни имигранти от Африка пред нелегални българи.

Неспокойно в полето на дипломацията беше и на Балканите, въпреки че не липсваха и добрите новини като тази с участието на сръбския президент Александър Вучич. Вучич потуши и трус между България и Сърбия след изказване на българския премиер за статута на Косово.

София беше замесена в шпионски скандал между Русия и Сърбия.

Не липсваха искри и с Анкара заради изказване на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че Турция се е намесила в българската политика заради поправките в Закона за вероизповеданията, предизвика остра реакция у нас.

ГЕРБ и ДПС отсрочиха дълговете на мюфтийството, но не забраниха чуждо финансиране.

Напрежение между България и Турция имаше и заради изказване на турския дипломат Хасан Улусой, който поиска от Кърджали по-застъпено изучаване на турски език. Последният опит на Бойко Борисов да има подкрепата както на Брюксел, така и на Анкара, беше разчетен като одобрение за военната операция в Сирия.

Заради липсата на напредък по спорните исторически и образователни въпроси със Скопие София реши подкрепата за Евросъюза да не е безусловна, а вицепремиерът Каракачанов припомни правилата на играта. Последното заседание на Съвместна комисия София - Скопие преди края на годината не донесе резултат.

А дали ще се справим със сложния баланс между Вашингтон и Москва? Предстои да разберем дали в България ще дойдат и Доналд Тръмп, и Владимир Путин.

Обзор по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни.  Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”.  Официалното му откриване ще бъде в неделя.  На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25
Толедо, Централна Испания, 17 юли 2023 г.

Над 500 замъка се продават в Испания

Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро.  Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..

публикувано на 22.02.25 в 21:22
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Състоянието на папа Франциск остава критично

Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност".  Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..

публикувано на 22.02.25 в 20:59

Лучо Корси ще представя Италия на "Евровизия"

Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..

публикувано на 22.02.25 в 20:39

Пограничните общини Свищов и Зимнич очакват близо 1,5 млн. евро за предотвратяване на наводнения

Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения.   Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..

публикувано на 22.02.25 в 20:27