През целия декември възрастните артисти се радват на приятни срещи с деца и ученици, в тяхна чест се организират тържества и концерти.
Снежана Гавазова и Величко Хинов са двама от обитателите на Дома на ветераните. Разказват, че изкуството винаги е било част от житейския им път, затова и до днес присъства в ежедневието им. „Не се отделяме от културния живот, следим го и сме участници в него по някакъв начин“, казва Величко Хинов, който е бивш журналист.
„В празничния ден винаги се събираме в нашата столова и празнуваме“, разказва Снежана Гавазова - бивш редактор в БНТ, фолклорист и поетеса.
Вече са им раздали и коледните дарове. „Всеки получи по едно пакетче с лакомства, топли чорапи, кремче за дамите, кафе – от името на дарители, които ги посетиха. Идваха и сурвакари сега. На всеки подариха сурвачка, за да може нищо да не липсва от този празник“, пояснява директорът на дома Галина Алтимирска.
„Не са самотни – посещавани са и мероприятията не са единични случаи, а през цялата година, по всяко време“, продължава Алтимирска.
Домът на ветераните на културата и изкуството е обитаван от 9 души. Повечето от тях си нямат никого или близките им са в чужбина. Наскоро ремонтиран, домът осигурява на своите обитатели всички необходими условия, подчертава директорът Галина Алтимирска.
„Те са в самостоятелни стаи, топло им е през зимата. Получават качествена храна, много плодове в последно време. Имаме приятел на дома, който непрекъснато носи с щайги и портокали, и ябълки, и мандарини, и киви. Мисля, че се чувстват добре. Да седнат в библиотеката или да погледат телевизия. Не се чувстват самотни и изолирани.“
Ветераните на изкуството, които с творчеството си са допринесли за българската култура, потвърждават, че не познават самотата, защото в дома са създали приятелства.
„В дома съм от доста години вече. Това е едно обиталище, където сме много хора, които в живота си са катастрофирали по някакъв начин – в смисъл, че са загубили нещо, най-често близки хора. Идва ми на ум максимата на Дамян Дамянов, с когото бяхме много близки приятели – загубил всичко, не загубвай себе си“, казва Величко Хинов, според когото домът не е само покрив над главите им, а общност на творци.
На въпроса за какво мечтаят и двамата отговарят, че искат през новата година да довършат творческите си проекти - Снежана да издаде нова стихосбирка, а Величко да довърши трилогия, посветена на Дамян Дамянов, готви и книга за студентите по журналистика.
На младите пожелават „да са здрави, защото здравето дава кондиция, да се обичат, да се радват на живота и да са по-често един с друг, отколкото с тия съоръжения, мобилните“.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Втора седмица щафетно протестират служителите в държавната администрация, които настояват за достойно увеличение на възнагражденията им. Те са възмутени от огромната разлика с увеличените заплати в други държавни институции. Днес пред сградите, в които работят, излизат служителите от Агенцията за социално подпомагане, Агенцията по заетостта,..
В Ловеч беше открит кабинет на фондация "Искам бебе" за безплатни прегледи и консултации на семейства и двойки с репродуктивни проблеми. Нов кабинет на "Искам бебе" в Ловеч предлага безплатни прегледи и консултации Новият кабинет се намира в сградата на бившата детска поликлиника на болницата и е предоставен на фондацията от общината...
С празничен концерт-спектакъл в зала 1 на НДК столичното 131 Средно училище „Климент Аркадиевич Тимирязев“ отбеляза своя 40-годишен юбилей. Под надслова „40 години устрем към върха“ ученици, учители и родители се събраха, за да отбележат развитието, постиженията и духа на училището, чиито възпитаници през годините се утвърждават сред най-успешните в..
Още от входа на възстановката на Калояновската гробница посетителят попада в атмосфера, която напомня за тайнственост и древност. Приглушената светлина и ниските тонове на специално подбрана музика създават усещане за мистичност, а пространството може да бъде разгледано от три различни позиции. Това позволява своеобразен „поглед“ към света на отдавна..
В края на календарната година в повечето страни, включително и България, се приема бюджетът. През последните години все по-малък е делът на парите за здравеопазване. Но от това зависи кои ще са субсидираните лекарства. Революционна е идеята на президента на САЩ между потребителя и производителя на лекарства да няма посредници, включително аптекари...
Как се калява стоманата на родната екстремна сцена влезе във фокуса на Автономията за слушане. В студиото на “Изотопия” чухме как се “наливаха основите” в началото и как “се строи” днес. Засегнахме и въпроси като: Как се предава страстта към тази музика и как се „поема щафетата“ по линията бащи и синове, както и кой от кого и какво..
Само две седмици след паметния 9 септември "любимият син на българския народ" Георги Димитров дава указания от Москва да се унищожи фашистката интелигенция, а Трайчо Костов нарежда до началото на октомври да са готови списъците с врагове . В същата заповед уточнява, че е задължително при репресиите да се унищожават всички документи и да се..