„Алековите дни“ в Свищов започват да се честват през 1966 година по инициатива на вестник „Народна младеж“ и продължават до 1989 година. След това има прекъсване и празненствата, посветени на Щастливеца, се възстановяват в родния му град Свищов през 1994 година, когато организатори стават общината, вестник „Стършел" и международната фондация „Алеко Константинов“.
Неизменно се провежда международен конкурс за къс хумористичен разказ на свободна тема. В началото наградата е била 20 дни почивка в България и Свищов за чуждестранните лауреати, а за българските сатирици - посещение в чужбина. Днес наградата е плакет и премия от 200 долара, посочи Таня Ликова, директор на международна фондация „Алеко Константинов“. Тазгодишният победител в конкурса е от Израел. Жури под ръководството на писателя Деян Енев присъди наградата „Алеко“ на Мариян Беленкий от Израел за разказа „Писмо до Бог“.
„За участие в конкурса бяха получени 85 разказа на 49 писатели от 15 страни - България, Франция, Русия, Черна гора, Чехия, Великобритания, Сърбия, Италия, Израел, Швейцария, Канада, Мексико, САЩ, Полша и Украйна", обясни Таня Ликова.
Мариян Беленкий е писател, журналист, сценарист и преводач. Роден е Киев през 1950 година, а в Йерусалим живее и твори от 1991 година. Писателят от Израел е 53-ият лауреат в конкурса за къс хумористичен разказ на името на Алеко Константинов. Разказът, който му носи наградата, е публикуван във вестник „Стършел“ в броя от 24 май миналата година. Неизменна част от „Алековите дни“ всяка година е общоградското факелно шествие, което ще се проведе на 13 януари вечерта.
Факелното шествие е традиционна част от Алековите празници.
"Всички се събираме пред къщата-музей „Алеко Константинов“ в 17 часа. В него традиционно вземат участие представители на културните институции в града, представители на местната власт и гости. Всички те са предшествани от фанфарния оркестър на Средно училище „Димитър Благоев“ в Свищов. Шествието преминава през централната част на града и стига до паметника на Алеко в градската градина, където ще се състои поклонението", разказа Росен Маринов, директор на общинската дирекция „Култура“ в Свищов.
Акцент в програмата тази година е благотворителният спектакъл на Русенската опера „Българи от старо време“ по едноименната повест на Любен Каравелов. Представлението е от 18 часа тази вечер в Първото българско читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови“. Средствата от продажбата на билетите ще бъдат използвани за възстановяването на воденицата в местността Паметниците, разказва Таня Ликова:
„В местността Паметниците, там, където са минали за първи път руските освободители, е имало една воденица. Там е ставала също престрелка между руските, българските воини и турците. Тази воденица се разруши и искаме отново да възстановим голяма част от нещата, които са били автентични през периода на Руско-турската освободителна война. Имаме снимков материал и се надяваме с община Свищов и с обществеността да направим всичко възможно да я възстановим“.
По врем ена Алековите дни предстои да бъдат представени новата книга на Михаил Вешим и творби на карикатуристите от вестник „Стършел“. Жителите на Свищов и гостите на града ще могат да видят илюстрации на Илия Бешков, предоставени от едноименната художествена галерия в Плевен.
„Михаил Вешим ще представи новата си книга „Германският пациент“ - сборник с хумористични разкази и текстове. Отново в изложбената зала на къщата-музей „Алеко Константинов“ ще представим и изложба с карикатури на карикатуристите от вестник „Стършел“ Ивайло Нинов и Маргарита Янчева. Другото събитие ще бъде в художествената галерия „Николай Павлович“ - представяне на изложбата „Златните страници на българската илюстрация. Бешков и учениците му“. През тази година се навършват 125 години от издаването на първата книга „Бай Ганьо“. Фототипното издание, което община Свищов периодично преиздава, е с илюстрации на Илия Бешков“, допълни Росен Маринов.
В третия ден от честванията, посветени на 157-ата година от рождението на Щастливеца, ще се проведе и среща на училищата, носещи името на Алеко Константинов.
Репортажа можете да чуете в звуковия файлВ рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич. Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...