Традициите не са това, което бяха, така е и с Василица или ромската Нова година. Десетина млади роми студенти във Велико Търново се събраха, за да отбележат празника с благодарност към миналото си и традициите, но и с поглед към бъдещето и промяната, към която са се запътили.
„Приготвила съм празничен хляб, баклава, сарми, за да имаме семеен мир, пълнени чушки за радост и щастие, сварена гъска, за да бъдат благословени животните, ориз, за да набъбва богатството и плодородието, баница с късмети. Нека даде Господ много здраве, пари" - така изглежда част от ритуала.
Василица днес е щастлив детски спомен за младите роми, които празнуват разделени от семействата си, разказва 29-годишната студентка по музика Елена Христова от град Левски.
„Това ми беше един от най-любимите празници, винаги го чаках с нетърпение, защото знаех, че ще има подаръци, ще има пари и всяка година си събирах пари, всяка година си купувах телевизионна игра", спомня си Елена.
23-годишният Илия Лилов от Плевен учи право във Великотърновския университет. Споделя, че е имал проблеми с етническия си произход, но признава, че ромите не са готови да излязат от гетото. Бъдещият юрист почита Василица, но не приема всичко от традицията.
„Малко са варварски, защото първата традиция, която зная аз, която я правим още у нас, е да се коли петел. За мен това е варварско и гледам колкото се може повече хора да не го правят вече", допълва Илия Лилов.
Към сбъдването на детската си мечта да стане учител се е устремил 23-годишният Ташо Кирилов от Монтана. Активист е в ромски организации, а във Велико Търново е студент по българска филология. „Вярвам, че ако завърша и се реализирам успешно като учител, ще мога да помагам на учениците също и от моя етнос“.
На места традициите за Василица се изгубват, защото ромското общество се модернизира, коментира студентът.
"Примерно ако преди 10 години е имало брак между малолетни, те са били на около 14 години, сега забелязвам, поне в моя роден град Монтана, браковете основно се сключват между младежи, които са на 18-19 години. Това е хубавото и поради тази причина се модернизира ромското общество, което го кара да не бъде толкова консервативно, колкото преди."
И за да е жива традицията, на Василица над 300 деца от различните етноси от 37 български училища от мрежата на Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ ще сурвакат в Президентството, Народното събрание, Министерския съвет и посолства.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..