Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анимационен филм за Банго Васил - мост към различните и протегната ръка

С езика на образите младите режисьори Милен Витанов и Вера Траянова показват как робуваме на стереотипи

Живеещите в Берлин млади режисьори Милен Витанов и Вера Траянова са автори на анимационен филм за Банго Васил. Лентата е в т.нар. дълъг списък на наградите Оскар. Музиката е на Иво Папазов – Ибряма, адаптирана е специално за филма. Анимацията разказва за приемането и разбирането на различния.
   

„Преди няколко години срещнахме интересна статия за въвеждане на свободно избираем предмет етнически фолклор в някои области на северна България. Намерихме съчинения на деца, които са участвали в този СИП и ни се стори много интересно, че именно чрез фолклора те са намерили път един към друг. Това са били смесени класове или класове, в които е имало деца, които по някакъв начин са били неприемани. В крайна сметка точно наративът на фолклора, на различни легенди и песни, е свързал децата. Това ни се стори много интересно и започнахме да търсим как да въплътим това в един анимационен филм, който да построи мост между различните деца“, разказа в предаването "Хоризонт до обед" Вера Траянова.

„Идвам да ви почерпя за Нова година.“

(Смях)

„Ти знаеш ли коя дата е?“

„14 януари.“

„Каква Нова година? Тя отдавна мина.“

„Не, нашата - циганската Нова година, тя е днес.“

(Смях)

Така звучат репликите във филма. Сюжетът тръгва от една отхвърлена баничка за почерпка.

Посланието ни е, че човек първо трябва да опознае другия, преди да си изгради мнение. Защото ние много лесно се подхлъзваме по това да вярваме неща за другостта, за различния по недоказани слухове и т.н. Чрез нашия филм искахме да покажем, че трябва да мислим, да се информираме, преди да отхвърлим нещо или да го приемем“, коментира Вера Траянова.

Страхът и враждебността не са непременно адекватна реакция, затова човек трябва да се замисли – предразсъдъците винаги пречат, допълва я Милен Витанов. „Човек винаги лесно се обижда, когато се случи нещо неочаквано, ситуация, която е далече от зоната му на комфорт. От драматургична гледна точка беше важно за нас героите да имат добри и лоши страни - всеки един от тях, да има някакъв вид равновесие в историята.“

„Много често делим хората на големи монолитни блоковепо етнос, по възраст, по пол, по всякакви признаци. Такива монолитни големи общности не съществуват. Ние сме индивиди, които правят голямата общност, затова търсим индивидуалното. Наистина беше важно да подчертаем, че и двете деца са комплексни фигури, всеки има и добри, и лоши страни и те се преплитат в едно общо приключение“, изтъква Вера.

Двамата разказаха, че са стъпили върху една от легендите за Банго Васил – как той спасява деца от удавяне, като са я разширили със съвременен прочит.

Когато показвахме филма на деца още в процеса на работа, те имаха потребност историята да завърши добре, посочиха Вера и Милен. Те са оптимисти - истории, които досега не са завършвали щастливо, няма причина занапред да не завършват щастливо.

Още за това как една анимация може да розглобява стереотипи - слушайте в звуковия файл. 

Снимки: http://bango-vassil.com/



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50