Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мила Искренова: Танцът е абсолютното ми посвещение

Хореографката показва рисунки и скици от подготовката на спектакли

Мила Искренова
Снимка: БГНЕС

Хореографката Мила Искренова прави своя самостоятелна изложба в галерия "Етюд" в София. Искренова, която има и издадени книги, разкрива пред публиката друга своя творческа страна, която определя като по-интимна и лична, за разлика от танца и хореографията, с които общува със света.

"За мен професията е това, с което се изхранваш, с което си печелиш хляба – там ти нямаш право на настроения. Оттам нататък обаче може да бъдеш още много неща. За щастие за мен рисуването е, може би, най-интимната дейност“, споделя тя в предаването "Графити по въздуха". Танцът е абсолютното ми посвещение – от начало до край, допълва Мила Искренова.

Откриването на изложбата е на 27 януари. В галерия „Етюд“ работи нейна колежка – хореографката Галина Борисова, която „сръчкала“ Мила Искренова да подбере картини за изложбата. „Оттам дойде поканата и настойчивата инициатива да се направи тази изложба. Приела съм вътрешно, че хореографията е това, с което аз общувам социално. А тези интимни мои дейности не съм имала амбицията да ги показвам никога.“

Тя рисува от много малка, „като всички деца, които и в училище учат рисуване“.

„Аз рисувах обаче с огромно удоволствие и извън часовете. Вкъщи си рисувах някакви измислени герои или прерисувах рисунки, които особено много ми бяха харесали в книжките. През цялото време съм рисувала, през много големи интервали от време понякога. Рисувах много, когато бях в Италия – тя ми подейства изключително стимулиращо. Там рисувах в едни бележници, малки, с водни бои и моливи. След 2000-та година започнах да рисувам и с маслени бои, започнах да рисувам портрети.“

Мила Искренова се запалила и по рисуването в източен стил, подарили й специални четки от Япония за рисуване с туш и водни бои.

Част от творбите в изложбата са фотокопия на рисунки и скици, които хореографката е правила при подготовката на спектакли. „Те са много интересни. Слава Богу, че съм ги запазила, защото там нагледно може да се види как един хореограф вижда музиката. При мен музиката се превръща в образи, в диаграми, понякога в архитектурни образи. Аз не я разчитам на времена и тактове. Като едни големи енергийни вълни, които се опитвам да визуализирам.“

Независимо от мненията, че съвременният танц е силно социален, никога не съм си позволявала на сцената да кача директно социални проблеми – за мен това е вид профанизиране, признава Мила Искренова. „Нивото, на което аз мисля в изкуството, не допуска пряката намеса на социалните проблеми.“

Още за фините връзки между сцената и рисуването - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32