Програмите на Радиото и музикалните състави са приоритет за кандидата за генерален директор на БНР Митко Димитров. С представянето на неговата концепция, озаглавена "Радиото преди всичко" започна вторият ден от изслушванията на кандидатите за поста:
"Радиото да бъде преди всичко, преди личното облагодетелстване", обясни той.
Димитров заяви, че залага на строга финансова дисциплина, на утвърждаването на "Хоризонт" като информационен лидер и на запазването на "Христо Ботев" като културно-образователна програма. Според него трябва да се намери начин за намаляване на дисбаланса между заплащането в регионалните станции и националните програми на БНР.
За свободата на словото Димитров коментира:
"Когато се спазват всички правила от директорите на програмите - от главните редактори, от зам. главните редактори, от водещите, от репортерите, аз мисля, че проблем със свободата на словото няма да има. Не бих си позволил да звъня на никого и да му казвам как той трябва да реализира своето предаване и кого трябва да покани в ефир за свой събеседник".
В концепцията си кандидатът за генерален директор на БНР Даниела Манолова също акцентира върху неравномерното развитие на програмите в БНР.
„През изминалите десетилетия, в продължение на няколко последователни мандата вниманието на мениджмънта е съсредоточено върху програма „Хоризонт“, отчасти поради перманентната динамика на политическата ситуация, отчасти поради генералното подценяване и липса на финансова подкрепа за културата, отчасти поради индивидуалния профил на генералните директори. В резултат на това „Христо Ботев“ е сериозно изостанала програма, с пословично недостатъчно финансиране и с огромни потенциални възможности в дигиталната ера“, каза тя.
Манолова посочи пет главни цели, за които ще работи, ако бъде избрана за генерален директор:
„БНР – независима обществена медия, БНР – устойчиво и адекватно финансиране, гарант за тази независимост, БНР – балансирана и обединена медия, БНР – продуцент на висококачествена медийна услуга, и развитие на БНР в синхрон с аудиторията“.Даниела Манолова смята, че субсидията за БНР трябва да бъде процент от брутния вътрешен продукт. Тя предлага учредяване на независим експертен орган, който да оценява предложението на Управителния съвет на радиото за бюджета и неговото разпределение.
Въвеждане на годишна атестация на служителите, от която да зависи увеличението на заплатите на всеки от тях - това е едно от предложенията в раздела кадрова политика в концепцията на кандидата за генерален директор на БНР Александър Велев.
„Разговарях с колеги от Би Би Си, за да видя там как са нещата. Там няма хонорари, но заплащането е много, много по-високо, това е ясно. Идеята е да можем да вдигнем заплащането… и да вкараме хонорарите във фонда за заплати, за да могат хората с тези заплати да покриват своите нужди. Но хонорарите би трябвало да останат за изключителни творчески прояви, за неща, които са извън длъжностната характеристика и извън работното време“, каза той.
Сред идеите на Велев са също увеличаване на приходите от реклама, спонсорство и издателска дейност като мярка за справяне с дефицита, реализиране на приходи от реклама в интернет, създаване на нови програми в интернет за привличане на млада аудитория.
Вчера бяха изслушани останалите трима кандидати - Жени Гаджалова, Антон Митов и Андон Балтаков.
Изборът на медийния регулатор се очаква утре - 22 януари.
До конкурса се стигна, след като през октомври СЕМ отстрани Светослав Костов от поста генерален директор.
Балтаков смята, че за да не бъде радиото зависимо от политически решения, годишната държавна субсидия трябва да стане процент или от брутния вътрешен продукт (БВП), или от данъчните приходи. „Целеви трансфер от държавния бюджет, който да бъде..
Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от причините е липсата на профилактика, каза в интервю пред БНР д-р Мартина Самарджиева от частна болница в..
Съветът на ЕС прие трите правни акта , с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са - Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, регламент на..
Кметът на турския град Анталия, който е от опозиционната Народнорепубликанска партия е отстранен от длъжност, съобщиха от турското министерство на вътрешните работи с пост в социалната мрежа "Екс". Опозиционната партия вече има 15 свои кметове в..
14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли. Това е половината от инцидентите с огън, регистрирани през предходния месец. При 3 от тях има нанесени щети. Според директора на противопожарната дирекция комисар Сергей Заимов..
Паричната единица, дори и евро, няма отношение към инфлацията. Това, което има отношение, е нагнетяването на страх от поскъпване и тази антиевро кампания води до покачване на цените. Инфлацията има психологически момент – както виждам пазара на..
С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" Европейският парламент одобри доклада за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Теменужка Петкова: Нищо не може да спре България по пътя ѝ към еврозоната Ева Майдел: "Европа..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..