Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наши пещерняци с голямо откритие покрай водната криза в Перник

Групата пещерняци
Снимка: Атанас Русев

На 22 януари група български пещерняци са успели да проникнат в огромната нова пещерна система на Попов извор.

 "След много трудно и опасно проникване, заедо с Кирил Русев, Станислав Бонев, Пепи, Алексей Жалов, Боби и Пешо (Гявола) - тиловаци, успяхме да проникнем... Досега това беше една от най-големите загадки за спелеолгията у нас с над 40 години усилия и опити от различни поколения спелеолози, коствали и човешкия живот на Георги Антонов-Жорж през 1981 г. при опит за гмуркане в пещерния сифон". Това съобщи инж. Атанас Русев, който от миналата година работи за преодоляване на водната криза в Перник.


Атанас Русев

Проникването е било с цел оценка на водните ресурси на подземната река в пещерата и характера на самата пещера. Групата е успяла да проникне сумарно повече от 400 м. навътре. Галерията-колектор, по която се движи подземната река, е с минимални размер 7х7 метра, на места достига повече от 15 метра височина, има подземни зали на други нива. Открити са два етажа със сухи, големи по размер галерии над подземната река, един приток на друг подземен поток. Пещерняците не са стигнали край, дори напред са се виждали десетки метри големи галерии и разклонения. 


"Потенциалът на тази огромна пещерна система е над 30-40 км, все още неоткрити и неизследвани!" - подчертава Атанас Русев.

В Попов извор



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
с. Воден

Година след опостушителния пожар във Воден и Крайново още няма покритие на телефоните

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния  пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..

публикувано на 17.07.25 в 15:43
Законите на Мърфи

13.07.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл. 

публикувано на 14.07.25 в 10:10
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15

Великата хималайска пътека и новата книга на словенските алпинисти сем. Щремфел

"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..

публикувано на 23.06.25 в 12:14

Да изпееш тайнство

Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..

публикувано на 23.06.25 в 09:39