Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Астрономи настояват да се ограничи светлинното замърсяване

Астрономическата обсерватория на Софийския университет "Св. Климент Охридски"
Снимка: БГНЕС

Професионални астрономи събират подкрепа за петиция в световен мащаб за справяне с отрицателното въздействие на сателитната система Starlink на компанията SpaceX за интернет достъп заради светлинното замърсяване, което идва от спътниците. Зад инициативата стои италианският астроном Стефано Галоци.

Проектът му започна в началото на януари. До момента под петицията му, споделена в профила му в Туитър, са се подписали 1300 астрономи. Те искат и съгласуване в световен мащаб, при което национални и международни астрономически агенции да могат да налагат вето върху всички онези проекти, които влияят отрицателно на важни и уникални астрономически съоръжения.

"Със сигурност това е доста съществен проблем. За съжаление аз до момента не съм запознат с тази петиция, но съм сигурен, че бих я подписал, тъй като наистина светлинното замърсяване изключително много ни пречи на нас професионалните астрономи, където и да се намираме на Земята. Сателитите са нещо изключително важно за съвременния живот на Земята благодарение на тях имаме джипиес системи, имаме телевизия, интернет и така нататък", каза в предаването "Хоризонт до обед" Евгени Овчаров, ръководител на катедра "Астрономия" към Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

Но все пак трябва да се ограничават тези сателити, доколкото е възможно, защото те пречат на астрономите.

"Когато снимаме някакъв далечен обект с нашите телескопи от професионалните обсерватории, ако е много голям броят на сателитите, може буквално да пропуснем някое откритие, което може да е много важно за нас като хора въобще, за да разберем физиката на тези далечни обекти. Като цяло светлинното замърсяване е проблем не само от сателитите, но и от светлините на градовете. В историята през последните десетилетия има много обсерватории, които са станали буквално неизползваеми заради разрастването на градовете и така да се каже безконтролното осветление на тези градове, обсерватории са се оказвали почти в центъра на градовете или в периферията на много засветени места и вече няма как да се използват за професионални цели, за съжаление", допълни Евгени Овчаров.

Професионалните действащи обсерватории в България са три. Важните астрономически събития през 2020 година са записани в "Гид на астронома любител 2020", който е публикуван днес на сайта на катедра "Астрономия".

"Има няколко интересни затъмнения, има метеорни потоци, има интересна видимост на планетите, може би най-интересното е сближаването на Юпитер и Сатурн, на 21 декември ще са изключително близко на небето, което е интересно за астрофотографите", изтъкна Евгени Овчаров.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36