Кои са основните предизвикателства пред България след оттеглянето на Великобритания от Общността? Кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова разговаря с български евродепутати от различните политически групи в Европейския парламент.
Единството на страните членки бе това, което главният преговарящ Мишел Барние поддържаше и изтъкваше почти непрекъснато по време на тежките преговори с Великобритания. Очевидно тази тенденция ще се запази.
Андрей Ковачев от Европейската народна партия:
„Както за всички страни членки ние трябва общо да имаме стратегия за отношенията ни след Брекзит по отношение на сигурността, отбраната, бихме искали търговското споразумение, което ще се подпише с тях да е всеобхватно“
Търговията и сигурността са въпроси, които изтъква и колегата му Радан Кънев:
„Преди всичко от гледна точка на търговския оборот, както немаловжни британски инвестиции в България, така и значителен български износ към английския пазар. Естествено много българи, които работят в Обединеното кралство, много хора, които учат в университети, и, естествено, въпросът не е свързан толкова пряко с България, всички отражения на общата европейска сигурност. Обединеното кралство бе основен елемент на европейската сигурност. Всички ние имаме интерес това партньорство да продължи без промяна“.
Как Сергей Станишев от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите вижда основната задача в бъдеще:
„Ние имаме обща отговорност да формираме заедно отношенията между ЕС и Великобритания. И трябва на всяка цена да избегнем сценариите на социален дъмпинг, който десните управляващи във Великобритания вероятно ще се опитат да наложат и да подкопаят европейската социална държава. Трябва заедно да формираме такива отношения на сътрудничество, а не на съперничество, както и да минимизираме икономическите щети, каквито ще има“.
А предизвикателствата пред България?
„Съдбата на българите, които живеят на Острова, защото, да, много вече имат статус официален, но съм сигурен, че има огромен брой хора, които са между земята и небето. И тук е работата на институциите, на правителството да помогнат максимално те да нямат затруднения“, посочва Станишев.
По-различно ги вижда Елена Йончева от същата политическа група:
„Най-голямото предизвикателство е България да не бъде поставена в един втори коловоз. Да не се превърнем в държавата, която ще тръгне на втора скорост“.
Защо се стигна до Брекзит? Илхан Кючюк от „Обнови Европа“:
„Защото преди години бе позволено на една държава да избира своите политики. Политиката на двойните стандарти доведе основно до това. Ако Европа иска да играе значима външнополитическа роля и да има подкрепа от своите граждани, няма как да се продължи с политиката на двойните стандарти. Резултатът винаги ще бъде такъв“.
Какво трябва да запазим в двустранните отношения?
„Нашият голям интерес е българските граждани. Ние имаме 250 000 български граждани, по неофициална информация, на територията на Обединеното кралство“, коментира Кючюк.
Искра Михайлова от същата група също смята за един от приоритетите на страна ни правата на българските граждани:
„Квалифицираните български граждани в Обединеното кралство вече са получили съответното право на престой. Но ние имаме и друга категория граждани, които работят там, и трябва да видим как ще бъдат запазени техните права. Да видим как ние ще отрегулираме пребиването на английски граждани или от Северна Ирландия в България. След това ще бъде много важно според мен как ще се установят търговските контакти, за да работи българският бизнес. И как ще се установят добрите взаимоотношения между българските ВУЗ-ове и университетите на Великобритания“.
В по-различна светлина вижда ситуацията Андрей Слабаков от групата на европейските консерватори и реформисти, който единствен от българските си колеги е гласувал против споразумението за Брекзит:
„Аз съм против тази т.нар. сделка да е все още недовършена. И изобщо аз съм противник Великобритания да излезе. Ще се появи дисбаланс в Европа. Франция ще започне да тежи все повече и да създава все повече проблеми. Досега Франция не работи по моите разбирания за ЕС, а само за себе си. И по този начин ощетява много държави“.
Вижда ли позитиви в тази ситуация Андрей Слабаков: „Единственият е, че може би това ще стресира до някаква степен ЕС и ще започнат, може би, да внимават как се отнасят към останалите държави“.
В тази насока разсъждава и Илхан Кючюк: „Европа трябва да разбере, че бъдещето ѝ е свързано с тежки реформи. Без реформи не можем да продължаваме напред“.
Мненията на евродепутатите можете да чуете в звуковия файл.
София ще пострада със сигурност при новото райониране на България и така ще изгуби в бъдеще достъпа до средния размер на еврофинансиране, което ползва в момента столицата. Това предупреди икономистът от Института за пазарна икономика Адриан Николов в интервю пред БНР. "София отдавна надхвърля средноевропейското равнище на икономика, но..
Съвсем скоро на 7 февруари групата Мери Бойс бенд ще отпразнува своя 30-ти рожден ден. Това е една от най-популярните и обичани групи в България, а Мария Мутафчиева, вокалът и един от инициаторите на Мери Бойс бенд е гост в предаването на програма "Хоризонт" - "Понеделник вечер". "Песента "Събуди ме чак през май" се роди на стария бургаски плаж,..
Евродепутатката от Европейската народна партия Раса Юкниевичиене съобщи, че президентът на Грузия Саломе Зурабишвили е напът към Страсбург и скоро ще се обърне към членовете на Европейския парламент. По повод събитията в страната тя подчерта: "Грузия се превърна в учебникарски пример за това как руското влияние може да превърне една..
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще сезират прокуратурата, защото според тях, при работата на завода за преработка на отпадъците в София има документна и финансова измама в особено големи размери и подправяне на документи. Според формацията, директорът на завода за отпадъци и екипът му, назначени от Васил Терзиев, са ощетили държавния бюджет..
Младши инспектор Мартин Нанчев взе отличието "Полицай на годината". Той е старши полицай на граничния контролно-пропускателен пункт "Царево" към регионална дирекция Гранична полиция - Бургас. След награждаването Нанчев каза: "Нека да съхраним това, което сме постигнали досега и да може да го надградим по-нататък. Към всички още един..
Денис Олегов, макар и да е едва на 26, той има няколко книги зад гърба си. Инициатор е на литературните четения обединени под името "Неформатът". Наскоро Денис издаде новата си книга "Оправдание за съществуване". С нея дава началото и на собствено издателство. Това е най-младото българско издателство - "Отвъд кориците", а това е първа..
Според 77% от унгарците новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп има добър шанс през следващата година да прекрати войната в Украйна, показват резултатите от проучване, публикувани днес от мозъчния тръст "Сазадвег" ("Край на столетието"), съобщи агенция МТИ, цитирана от БТА. В предизборната си кампания Тръмп е обещавал бърз край на..
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..
Внесеният проектобюджет за следващата година предизвика недоволство в различни обществени сектори. Преди дни зърнопроизводителите обявиха, че са в..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..