Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Примов: Когато хората с увреждания са оценени, те се чувстват значими

Десислава Караиванова: Изкуството е точка на претопяване на различията

Сдружението на творците с увреждания организира благотворителна изложба, търси помещение

Николай Примов и Десислава Караиванова
Снимка: Личен архив

Сдружението на творците с увреждания в България организира благотворителната изложба "Природа в интериор". Идеята е да се подкрепят хора с всякакви увреждания, които се занимават с всякакъв вид изкуство, с такава цел е учредено и самото сдружение, обясни пред „Хоризонт“ Десислава Караиванова.

Сдружението съществува от малко повече от две години. Идеята е да се помогне на творците с увреждания, като се популяризира тяхното изкуство и се организират събития, изложби, конференции. „За да могат да се чувстват по-пълноценно и то да стига до повече ценители“, посочи Караиванова.

„Трудно е, но също така е трудно да си проправиш път на улицата – това не спира никого да върви напред“, сподели пред „Хоризонт“ незрящият художник Николай Примов. „Аз две години и половина не съм излизал, освен през нощта. Не исках да се срещам с хора“, разказа за личния си опит той. „Трябва да им помогнем да излязат от тази апатия и да се чувстват значими. Творейки нещо, слагайки го в дадената галерия, продавайки го, намирайки хора, които да ценят това изкуство, те се чувстват значими вече.“

След като Николай изгубил зрението си, нарисувал Преподобна Стойна. „Така го почувствах. Работил съм преди катастрофата реставрации по църквите. Това почувствах.“

Затова той не се отказва. Освен че рисува, участва в десетки филми като статист. Появявал се е на екран редом до холивудската звезда Жан-Клод ван Дам. Играл е дори извънземно. 

„Адът е тук. Адът е това, че имаме политици, които са безразлични към човешките съдби. Това е адът. Нищо друго. Няма ад“, смята Николай Примов.

За настоящата изложба са получили запитване от социалното министерство. „Те изразиха желание от една страна да закупят картина, от друга страна да помогнат евентуално с помещение. Занимавайки се с творците с увреждания, ние трябва на първо място да имаме удобно, пригодено за това помещение, където те да могат да творят и да се социализират. Там ще се срещат с други хора, нови приятелства, което също може да ги измъкне от тази тъмнина, от този мрак в душите им. То е вид рехабилитация, вид терапия само по себе си“, разказа Десислава Караиванова, която наскоро е завършила психология.

Изкуството е точката, в която различията се претопяват, убедена е тя. „Както могат да рисуват хора, които не са с увреждания, така могат да рисуват, да правят скулптури или дори да снимат хора, които са с увреждания. Те виждат света около себе си по различен начин. Разбира се, на един човек с увреждания му коства много повече усилия да направи дадена картина или дадена скулптура.“

В една творба на човек с увреждания са вплетени много труд, постоянство, дори инат в добрия смисъл на думата, допълни Десислава.

Как рисува Николай Примов? „Всичко е вътрешно усещане. Всеки от нас го има усещането в себе си, но не всеки вярва в него“, признава той. Любими негови цветове са синьото и лилавото.

„Всъщност той използва тези цветове, които съответстват на настроението и на периода, в който се намираме. Имали сме мрачни периоди – картините почват да му стават мрачни, аз по това се ориентирам“, казва още Десислава Караиванова, която живее с Ники и го подкрепя.

Картините за изложбата са на художничката Десислава Янакиева.

Целия разговор с Десислава Караиванова и Николай Примов слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09