Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

| Репортаж

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ.

Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от масивите с ценни записи, чиято дигитализация е започнала след 35 години очакване.

Сега, освен запазени от лентите, благодарение на новите технологии, те са и публични. Думите на Ванга от сесиите звучат за първи път в български ефир – близо половин век, след като са изречени

Записите са постъпили в архива през 90-те години от фонда на Института по сугестология, създаден през 60-те години на миналия век, за да изследва способностите на пророчицата.

"Записите на Ванга представляват вид интервюта от посещения, осъществени при нея, за периода 1967 до 1974 година", разказва Маргарет Поппетрова от Държавна агенция "Архиви".

На записите в Държавния архив ги няма големите пророчества за съдбата на България, големи личности и световни събития. Но дори и в простите съвети към отишлите с болка, страх, притеснение и тревога обикновени хора звучат универсалните послания на Ванга.

"След като изслушах сеансите от записите с нея, съм по-скоро вече вярващ, че тя наистина е медиум и проводник от отвъдния свят. Вижда неща, които ние не виждаме, а те са там", отбелязва Орлин Илиев, който превръща записаното на ролките преди близо половин век в единици и нули, във формат, адекватен за 21-ви век и новото поколение.

"Няма нищо свързано с нов световен ред, икономически кризи. Хората обикновено отиват да питат за здравословни и лични въпроси. Тя отговаря прямо. (…)Когато човек идва с последната си надежда при нея, тя се опитва да го успокои. На някои места е отбелязано, че определени лица са били изгонвани директно. Това, което иска от всички, е бучката захар под възглавницата – да си преспал на нея, за да ти гледа допълнително. Иначе още с влизането тя вижда около теб някаква сила, енергия. Преди време имах интерес към Ванга и бях скептичен, като всеки историк. Тези хора, които се виждат с нея, ѝ вярват. Което доказва за мен лично, че тя не си измисля – не може за толкова много хора ти да знаеш толкова подробности."

Стотици са часовете записи на Ванга, уточнява Орлин Илиев от Държавния архив. Малка част е минала през дигитализация, след която гласът на Ванга остава достъпен през сайта на ДА "Архиви" от всяка точка на Земята, стига да имате желание да си извадите читателска карта.

Имало е проблемни записи, често отдавани на енергията на пророчицата

"Може би защото техниката ни е стара, се чуват странни звуци и се чува едно прищракване."

Засега Орлин Илиев отчита малък интерес към записите на Ванга – малко над 600 за близо деветте месеца, откакто са публикувани. Но историкът се надява след като станат от публични повече хора да проверят интерес към това, което Ванга е оставила за поколенията.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10