Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

| Репортаж

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ.

Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от масивите с ценни записи, чиято дигитализация е започнала след 35 години очакване.

Сега, освен запазени от лентите, благодарение на новите технологии, те са и публични. Думите на Ванга от сесиите звучат за първи път в български ефир – близо половин век, след като са изречени

Записите са постъпили в архива през 90-те години от фонда на Института по сугестология, създаден през 60-те години на миналия век, за да изследва способностите на пророчицата.

"Записите на Ванга представляват вид интервюта от посещения, осъществени при нея, за периода 1967 до 1974 година", разказва Маргарет Поппетрова от Държавна агенция "Архиви".

На записите в Държавния архив ги няма големите пророчества за съдбата на България, големи личности и световни събития. Но дори и в простите съвети към отишлите с болка, страх, притеснение и тревога обикновени хора звучат универсалните послания на Ванга.

"След като изслушах сеансите от записите с нея, съм по-скоро вече вярващ, че тя наистина е медиум и проводник от отвъдния свят. Вижда неща, които ние не виждаме, а те са там", отбелязва Орлин Илиев, който превръща записаното на ролките преди близо половин век в единици и нули, във формат, адекватен за 21-ви век и новото поколение.

"Няма нищо свързано с нов световен ред, икономически кризи. Хората обикновено отиват да питат за здравословни и лични въпроси. Тя отговаря прямо. (…)Когато човек идва с последната си надежда при нея, тя се опитва да го успокои. На някои места е отбелязано, че определени лица са били изгонвани директно. Това, което иска от всички, е бучката захар под възглавницата – да си преспал на нея, за да ти гледа допълнително. Иначе още с влизането тя вижда около теб някаква сила, енергия. Преди време имах интерес към Ванга и бях скептичен, като всеки историк. Тези хора, които се виждат с нея, ѝ вярват. Което доказва за мен лично, че тя не си измисля – не може за толкова много хора ти да знаеш толкова подробности."

Стотици са часовете записи на Ванга, уточнява Орлин Илиев от Държавния архив. Малка част е минала през дигитализация, след която гласът на Ванга остава достъпен през сайта на ДА "Архиви" от всяка точка на Земята, стига да имате желание да си извадите читателска карта.

Имало е проблемни записи, често отдавани на енергията на пророчицата

"Може би защото техниката ни е стара, се чуват странни звуци и се чува едно прищракване."

Засега Орлин Илиев отчита малък интерес към записите на Ванга – малко над 600 за близо деветте месеца, откакто са публикувани. Но историкът се надява след като станат от публични повече хора да проверят интерес към това, което Ванга е оставила за поколенията.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05