Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арт терапевтът Маги Пюскюлева: Изкуството предпазва и лекува

Магдалена Пюскюлева
Снимка: Личен архив

Всяко изкуство може да се използва и активно, и пасивно, казва Магдалена Пюскюлева - арт терапевт, психолог и педагог по изобразителни изкуства. Тя е автор на книгата „Силата на седемте изкуства – наръчник за тялото и душата", пише поезия, има самостоятелни изложби. Работи в областта на лечебното въздействие на изкуството.

Най-бързо терапевтичните резултати излизат наяве при пеенето, защото то е като комуникацията и много бързо достига до другия, посочи Пюскюлева в предаването "Нощен хоризонт". „А иначе седемте изкуства са рисуване, пеене, танци, фотография, литература, театър и кулинария.“

Изкуството намалява психичния стрес, който е бич на нашето време, допълва Маги Пюскюлева. Когато свалим стреса от ежедневието, много по-лесно можем да овладяваме нашите емоции и да работим осъзнато с мислите си.

„Защото каквото мислим, това изричаме. Думите стават действия, действията – характер, характерът – съдба. Тоест, каквото мислим, това се реализира. Нашите мисли стават реалност.“

Изкуството не само подпомага оздравителния процес, но предпазва от заболявания и премахва всякакви блокажи на ума и емоциите, които също разболяват. Болестта е симптом, убедена е Маги Пискюлева.

Когато тя самата започнала да пее, открила лечебната сила на песента. „Шест месеца пях и плаках на една и съща песен (на Хулио Иглесиас), до момента, в който тя ме излекува.“

Магдалена Пюскюлева  Снимка: Личен архив

Има ли подходяща музика за различни болестни състояния? „Открих лечебното свойство на песните точно през болестта. Преди години имах заболяване на щитовидната жлеза и когато започнах да се интересувам повече от психология и арт терапия, разбрах за себе си, че когато имаме потиснати, неизказани емоции и чувства, те всъщност блокират нашата гърлена чакра и оттам органът прави соматика и заболява, тоест болестта показва, че нещо при нас не е както трябва и то невинаги е само от тялото“, коментира Пюскюлева.

При лечебното пеене слушаме музиката и пеем на глас, няма значение вярно ли е или не е, уточнява тя. И допълва, че мнозина подценяват този лечебен ефект, но "това работи много дълбоко – освен гърлената, включваме и сърдечната чакра, където са събрани всичките ни емоции".

„Всичко е вибрация. Думите са вибрация. Цветовете са вибрация. Всичко е енергия и тя вибрира на определена честота. Когато ние излъчваме една честота, ние привличаме на тази честота хора, събития, ситуации, защити и болести. Винаги промяната е отвътре – когато искаме да променим нещо като събитие, първо трябва да променим себе си, нашето отношение към дадени места и много да внимаваме с мислите и думите, които изричаме, защото словото също е вибрация. Всяка буква е звук и въздейства на определени органи.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30