Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спелеолози и жители на Орешец бранят пещера от близка кариера

Най-дългата пещера в Северозапада и добив на инертни материали се засичат в зона от мрежата Натура

Башовишки печ
Снимка: http://www.vidin-online.com/

Българското пещерно дружество огласи своята тревога за съдбата на пещерата Башовишки печ край гара Орешец, Видинско заради подновяване на работата на близка кариера за инертни материали.

Ако българските институции останат глухи за проблема, пещерняците се заканват сигналът им да стигне до Брюксел.

Най-дългата пещера в Северозапада - Башовишки печ, е поредица от труднопроходими сифони и огромни зали, в които може да се побере църква с размерите на видинската катедрала „Свети Димитър”, разказват спелеолози. Разделена е на две галерии с обща дължина около 4,5 километра.

Един от хората, които са прониквали най-дълбоко в недокрай картираната пещера, е проф. Петър Берон. На негово име са наречени неизвестните доскоро за науката малки насекоми - Бероникус, които се срещат само в пещерата Башовишки печ.

След среща в МОСВ през 2014 година пещерняците са получили уверения, че ще бъдат взети всички предупредителни мерки пещерата да не бъде засегната в резултат на извършвания наблизо добив.

Заради работа на същата кариера преди години в селото се вдигнаха на протест. Опасенията на хората там сега са за евентуално замърсяване на въздуха.

Засега местните жители не искат да се спира работата на концесионера, но настояват стриктно да се спазват нормите за опазване на природата.

Край кариерата в землището на гара Орешец вече се струпва техника. „Най-късно април-май ще започне да работи“, предполага кметът Юлиян Симеонов. „Най-вероятно ще се добиват материали за пътя, който ще се изгражда: Видин – София.“

Снимка: http://www.vidin-online.com/

Откакто се помня, от дете, тук кариера е имало и досега не е увредена пещерата. Нямаме никакви данни за разрушаване“, допълва Симеонов.

„Вътре е пълно с прилепи. Тая пещера си е от хиляди години, обаче боклуци хвърляха там, от сметище до нея. Трябва от пещерата нататък да работят, кариерата, надолу“, казва местен жител.

Преди години имаше много прах. „Бомби“, стъкла се чупеха. Шумът се понасяше, ама запрашеността беше по-страшна“, спомня си жена от селото.

Кметът Юлиян Симеонов е раздвоен – от една страна признава, че е важно да има инвестиции и работа, от друга – споделя страховете на съседите си от замърсяване на въздуха и разбиване на пътя. „Имаме уговорката – ще се изгради една система, по целия път, където се запрашва, да се пръска вода постоянно, за да може да не се запрашава. Гърменето – с какъв взрив ще е, да не са много мощни, да не вреди на къщите, както и на пещерата“, коментира Симеонов.

Районът е и защитена зона заради гнездящите птици, допълва кметът на Орешец. „И доколкото аз знам, има период, в който нямат право да гърмят, за да не ги стресират, да могат да измътят.“

Застрашена ли е природната забележителност? Алексей Жалов от Българското пещерно дружество е на мнение, че концесията е в разрез с местонахождението на пещерата Башовишки печ.

Подземна река, колония от прилепи, уникален животински свят, палеонтологични находки от пещерна мечка, артефакти от обитание – това са част от достойнствата на пещерата, изтъкнати от Жалов.

„Сега, след като кариерата се готви за интензивна дейност, това да бъде унищожена пещерата е отново на дневен ред и ние бием тревога“, заяви той.

Алексей Жалов нарече скандално това, че част от концесионната площ попада в две зони от мрежата Натура.  

Всички гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59