„Трябва да сме много внимателни с господин Путин. Той проектира в Либия амбициите си за целия Близък изток. Иска да стане основен играч в арабския свят, включително в Северна Африка.“ Това заяви пред БНР Джордж Джофе - професор от университета Кеймбридж.
Генерал Халифа Хафтар ще се опита да копира изграждането на диктатура от полковник Кадафи и да поеме лидерската роля. И зад него ще стоят Русия и Франция. Никой в Либия обаче не е готов да приеме такъв изход от кризата, предупреди анализаторът в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
За ситуацията в Либия с проф. Джордж Джофе разговаря Деян Йотов.
- През седмицата усилията за постигане на мир в Либия набраха скорост, поне видимо. Но все пак остава усещането, че никой от заинтересованите играчи не се е забързал особено. На какво отдавате това - на сложността на кризата или на печелене на време за препозициониране?
- В основни линии сме изправени пред ситуация, в която европейците от една страна не искат да се намесват заради разминаващите се интереси в Европа, основно на Франция и Италия, но от друга - осъзнават, че трябва да се направи нещо. Защото италианското правителство например е много разтревожено от последствията от притока на мигранти в Италия.
Това, което предлагат с новите мерки за контрол по море, е може би минималното, което можеха да предложат. Но пак е проблематично. Както знаете, напрежението в Европа по въпроса за миграцията се увеличава. И проблемът Либия е твърде наблизо, за да може да бъде пренебрегнат. Но от друга страна не им се иска и да го изтъкват. Затова в Брюксел подхождат неохотно към вземане на реални мерки за промяна на ситуацията в Либия.
- Контролът на оръжейното ембарго само по море очевидно няма да е достатъчен. Защо тогава Евросъюзът реши да вземе такава половинчата мярка?
- Преди всичко, не съм въобще сигурен, че потокът от оръжия към Либия се контролира. Въпреки препотвърждаването на решения, взети много отдавна - още през 2011 година. Продължават да текат оръжия към Либия, особено от Близкия изток - най-много от Обединените арабски емирства, но и от Турция. Това означава, че ситуацията всъщност се нагнетява. Европейците са много разтревожени от последствията, ако се намесят - те не искат да бъдат въвличани в проблемите на Близкия изток. Така че - ситуацията въобще не се е променила след Берлинската конференция.
- Искрени ли са според вас призивите на Русия за единни усилия на международната общност за прекратяване на войната в Либия?
- Трябва да сме много внимателни с господин Путин. Той проектира в Либия амбициите си за целия Близък изток. Иска да стане основен играч в арабския свят, включително в Северна Африка. От друга страна обаче той има проблем с Турция. Трябва да намери начин да балансира между турските интереси в Либия и турските притеснения по отношение на Сирия.
Все повече се убеждавам, че Путин изпраща предупредителен сигнал към европейските сили - че при отсъствието на Съединените щати интересите на Русия са вече господстващи в Средиземноморието. Той е решен да накара всички да разберат това. Свидетели сме на промяна на центъра на тежестта на процеса на вземане на решения - от Брюксел и Вашингтон той все повече се измества към Москва.
- Защо всички външни фактори се опитват да омилостивят Хафтар?
- Отговорът е елементарен. Той единствен към момента има ясна цел и изглежда способен да я постигне. Подкрепят го Обединените арабски емирства и Египет. Разполага с необходимите оръжия, за да демонстрира решимостта си. Води кампания за превземане на Триполитания от април миналата година. И въпреки, че среща яростна съпротива, особено от Мисурата, успехът му изглежда вероятната развръзка.
Затова никой не иска да го настройва срещу себе си. Защото може да се наложи да се съобразява с него в ролята на евентуален бъдещ диктатор на Либия. И въпреки че сега Турция се намесва с прехвърляне на бойци от Северна Сирия, това може да се окаже недостатъчно за промяна на баланса на силите в Либия. Хафтар ще продължи да бъде голяма заплаха и грижа за външните сили.
- Той постави вчера 3 условия за траен мир - да се изтеглят турските и сирийските наемници, да спрат турските доставки на оръжие за Триполи и да бъдат ликвидирани „терористичните групировки“ в столицата. Означава ли това, че мирът е невъзможен?
- Първо трябва да си изясним какво има предвид под „терористични групировки в Триполи“. Той говори за петте основни въоръжени групи в града, които му пречат да го превземе. Но правителството на националното съгласие разчита на тях. Те всъщност са тези, които командват. И няма да се предадат на Хафтар. Поне засега.
И така наблюдаваме начална фаза на повторение на събитията в Бенгази, които започнаха преди две и отнеха повече една година на Хафтар, за да успее да стъпче противниците си в града - повечето ислямисти. Унищожавайки в същото време около 70 процента от Бенгази. Това е много мрачна перспектива, но се опасявам, че е единственият реалистичен подход към разбирането на кризисната ситуация в Либия в момента.
- Възможна ли е някаква радикална промяна на тази ситуация в краткосрочен план?
- Не. Не виждам признаци Хафтар да е способен към момента да превземе Трипотилатия. Въпреки че вече контролира Сирт и той може да му служи за база за предно разполагане. Комуникационните линии до тила му в Бенгази са много дълги. А съпротивата на милициите в Мисурата и в Триполи въобще не отслабва.
Те отлично знаят какво цели Хафтар. Достатъчно е да се погледне личната му история и става ясно. Той ще се опита да копира изграждането на диктатура от полковник Кадафи и да поеме лидерската роля. И зад него ще стоят Русия и Франция. Никой в Либия обаче не е готов да приеме такъв изход от кризата.
- Тази седмица се навършиха 9 години от избухването на бунта срещу Кадафи. Сега пак говорим за някого като него. Възможна ли е Либия без диктатор?
- Не смятам, че за Либия е доказано добър модел да я управлява тиранин. Вярно е, че полковник Кадафи господстваше цели 42 години. Но това беше много трудна игра, която никой друг не е подготвен да играе. Освен това Кадафи беше създал много специфична структура в държавата, която няма да бъде повторена.
Никой не може да накара сега градове като Мисурата или Зинтан да приемат доминация на една малка група от централна Либия върху цялата страна. Ще има ново разпределение на влиянието, но това не означава, че Либия не може да остане цяла.
Либия е специфична с това, че зависи много от петрола, като неин основен мотор за растеж и оцеляване. Две институции гарантират това - от една страна е Националната петролна корпорация, а от друга - централната банка. Докато те остават единствени за цялата страна, Либия няма да се разцепи.
Интервюто може да чуете в звуковия файл.
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..
Имаме правителство на далаверата и на зависимостите . Най-малко трима министри са зависими от Пеевски . Това мнение изказа в предаването..