„Това е един прецизен макет на географското разположение на София, който позволява да се види защо се получават част от проблемите с въздуха. София е в котловина и се събира замърсяването в самата котловина. Когато има безветрие, замърсяването "седи" над града и поради това получаваме високи нива на замърсен въздух. Инсталацията показва движението на въздушните маси“, разказа в предаването „Преди всички“ пулмологът д-р Александър Симидчиев от сдружение „Въздух за здраве“.
Голяма част от замърсяването в София се дължи на индивидуалното поведение, подчерта Симидчиев. Тежкият трафик от автомобили без съответни катализатори и филтри е една от причините за тежките замърсявания. Битовото отопление на твърдо битово гориво също оставя своя отпечатък. „Горе-долу зимно време 50:50 е разделено съотношението на замърсяването“, поясни той.
В дългосрочен план сега въздухът е по-чист, отколкото преди 10-15 години, допълни Александър Симидчиев. "Но дори тези нива в момента имат здравни ефекти, които са много сериозни. Независимо че въздухът е по-чист, с всеки изминал ден виждаме все повече медицинска информация, която потвърждава и това ниво, което имаме", изтъкна специалистът.
Това, което можем да направим, е да регулираме количеството замърсители, които генерираме – индивидуално и като общност, подчерта д-р Симидчиев. По думите му София не е сред много големите градове и на много места можем да се придвижваме без автомобили.
„Въпреки всичко все още сме в периода, когато се счита, че автомобилът е много голяма ценност и трябва да го покажем на съседите си. Това е част от проблема. Някои хора ходят на 300-400 метра, до съседния магазин с автомобила, а това може да не се случва. Градският ни транспорт може да бъде по-добър, но дори този, който имаме, вече започва да се придвижва по-бързо“, коментира пулмологът, който даде пример със зони в холандските градове, които са изцяло освободени от присъствие на автомобили и там не се правят паркоместа.
„Ако ние знаем, че мерките, които се предприемат, ще доведат до 10 или 15, или 20%-но почистване на въздуха в града, в който живеем, ние ще сме съгласни на тези мерки, нищо че те ще са рестриктивни и ще предизвикат известно леко неудобство“, смята д-р Симидчиев.
Мнението на пулмолога чуйте в звуковия файл.Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..