В началото на своите 30 години Виолета Бояджиева вече е направила един от големите избори в живота си – да замени ландшафтната архитектура, която практикува в люлката на проектирането на парковете и градините – Германия, с рисуването. И то в България. "Магията при взаимодействието между пигментите, хартията и водата" е причината да избере акварела.
Любовта към рисуването е събудена още в детството на Виолета. Тя признава, че у дома ѝ рядко може да се намери книга, на която празните страници да не са изрисувани. Семейството ѝ още пази така наречената „първа рисунка“ – героят в нея е кокошка (на терасата).
Днес темите в рисунките на Виолета са достатъчно разнообразни с една свързваща линия - връзката между човека и природата. Понякога фантастично, понякога реалистично тя изобразява водни кокошки, цикади, пеперуди, щъркели, глухарчета, макове, риби, наутилиуси.
В творческата биография на Виолета вече е записана и първата самостоятелна изложба – "П(р)орастване". Тя обяснява играта на думи в заглавието така - "прорастването и порастването са близки, защото, растейки, човек се чупи, а на счупеното място прораства нова светлина".
Според Виолета рутината не е нещо, от което задължително трябва да се бяга, защото тя дава стабилност, а излизането от границите понякога създава усещането, че всичко започва отначало, но това не винаги е гаранция за успех. Знак обаче, че рисунката ще стигне до хората, е когато в нея авторът остави нещо от себе си.
За сезоните в творческия процес, за "израстването" в рисуването и за посланията в картините - можете да чуете в интервюто с Виолета Бояджиева в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..