В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят, сред които - цигуларите Хилари Хан, Гил Шахам, Сергей Хатчатрян, опрени певци като Пласидо Доминго, Анджела Георгиу и Роберто Аланя. Точно преди три години има честта да концертира със струнен квартет "Брюксел" в Атина пред краля и кралицата на Белгия и президентшата на Гърция.
С огромен интерес и любов към преподаването, през 2021 г. Жаклин Прейс основава лятна цигулкова академия "Северина" в Слънчев бряг, за млади таланти от 7 до 18 години. Води и майсторски класове по цигулка в музикалното училище "Добрин Петков" в Пловдив, както и лятна академия "VIVANTO" в Белгия.
Жаклин Прейс е от Пловдив. Разказва, че е завършила музикалното училище в родния си град. След това продължила образованието си в София и Виена. През 2018 г. се явила на конкурс за Националния оркестър на Белгия и в условията на жестока конкуренция успяла да спечели място в белгийската филхармония.
"Бях тръгнала да си търся място в оркестър и видях, че има прослушване за Белгийския национален оркестър. Хванах влака от Лион и дойдох на 6-ти май 2018 г. На следващия ден беше прослушването. Като дойдох, гледам 49 човека, а аз бях 41- ви номер. И си казах - Боже, как е възможно. Това са толкова много хора, но аз бях изключително подготвена. Свирих. Три тура беше прослушването. Може би и късметът ми е проиграл на този ден и ме приеха в оркестъра. Започнах новия си живот септември 2018 г. в Белгия", разказва младата цигуларка.
Срещата ни с Жаклин е в Центъра за изкуства "Бозар" в Брюксел, където се намира и уникалната зала на Белгийския национален оркестър. Разговаряме минути след края на репетицията за предстоящ концерт.
"Да, залата е уникална, огромна, побира 2100 човека. Когато се провежда конкурсът "Кралица Елизабет", който е за цигулка, виолончело, пиано и пеене, на който ние сме акомпанирали много пъти с оркестъра и като видиш всички тези хора, включително краля и кралицата, които идват и седят в тяхната ложа. После стават на крака. Залата като е пълна, не може да се опише емоцията. Все едно се повдигаш във въздуха. Това се получава в залата, когато има огромни овации. Почти винаги е пълна залата. Дори когато е лошо времето или когато е много слънчево, хората правят този избор, да дойдат и да се насладят на различни концерти. Сцената е нашият втори дом - там се изразяваме, там репетираме, там се срещаме."
Талантливата млада българка разказва, че от 3 годишна се занимава с музика. Първите ѝ изяви били в един детски хор в Пловдив.
"Майка ми ме записа да пея в един хор в Пловдив. И тогава изведнъж се гмурнах в големия океан на музиката. Впоследствие започнах солфеж, музикална теория... и като ме питаха - "Ти на какъв инструмент искаш да свириш? И аз съм казала цигулка. Така започна моят музикален живот", спомня си Жаклин Прейс.
Младата цигуларка казва, че във фамилията ѝ няма други професионални музиканти, но всички много обичат и ценят класическата музика.
"Баща ми свири на китара. Аз съм израснала с песните на "Пинк Флойд". Той е голям фен на групата и като заспивах като мъничка слушах "Пинк Флойд". Брат ми също е свирил на пиано, но никой не се занимава професионално с някакъв инструмент", казва цигуларката.
На Запад класическите музиканти се радват на голямо уважение, казва Жаклин Прейс. Музиката е неизменна част от живота на хората. А талантът се цени и насърчава още от най-ранна детска възраст.
"Определено се цени талантът. Доста малки дечица, включително и тези, на които и аз преподавам, кой от тях си свири за удоволствие, на други това по-късно ще им стане професия. Музиката присъства доста усилено в живота на хората", твърди Прейс.
За какво мечтае младата цигуларка и с какво са свързани амбициите ѝ?
"Искам да помагам за развитието на млади цигулари. Искам да преподавам музика, както и да свиря, разбира се. Музиката е голяма част от моя живот и искам това да продължи. На мен това ми е животът. Задавала съм си въпроса какво друго мога да правя? Сигурно мога да правя и други неща, но когато човек от малък е с цигулка в ръка и после се развива толкова години... Не виждам какво друго може да има толкова важно в моя живот като музиката. Разбира се, семейство, приятели, това са също важни неща в живота."
В края на нашата среща, Жаклин Прейс отправя призив - да ходим по-често на класически концерти.
"Защо да не ходим на класически концерти, както ходим на рок и поп концерти. Аз също ходя на такива концерти. Но защо да не ходим по-често в залата, да се насладим, да подкрепим всички тези музиканти, които толкова часове и работа са минали през ръцете им. Това е култура. Тя учи на толкова неща. Ние правим с оркестъра няколко пъти в годината концерти само за деца от училища. Тези деца като дойдат така се радват, почват да пляскат, викат. Получава се нещо като детски празник. Иска ми се децата да се интересуват, да свирят на инструменти, независимо дали ще станат музиканти или не. Надявам се във всички домове класическата музика да присъства под една или друга форма", казва в заключение Жаклин Прейс.
Още слушайте в интервюто на Даниела Големинова с Жаклин Прейс.
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите й с публиката, за колекцията й от ангели - пазители , както и за..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..