Роден през 1930 г. в Бергамо, Бонати става свидетел на Втората световна война - преживяване, което го тласка към силните преживявания, свързани със скалното катерене и алпинизма. На 19 години изкачва Северозападна стена на Пиц Бадиле, на 21 прави премиерно изкачване на Източната стена на Гран Капусин. През 1953 г. осъществява първо зимно изкачване на Северната стена на Cima Ovest di Lavaredo. Година по-късно участва в историческата италианска експедиция, осъществила първото изкачване на К2. Бонати стига на около 8000 метра, но благодарение на саможертвата му (качва кислородните бутилки, нужни за атаката на върха на двама алпинисти) целта на експедицията е изпълнена. През 1958 г. изкачва по нов маршрут Гашербрум IV (7925 м) в Пакистан. Следват още премиерни изкачвания, сред които - зимно преминаване по реброто Walker на Гран Жорас и соло зимно изкачване на Северната стена на Матерхорн (1965 г.). Същата година се отказва от алпинизма и се отдава на приключенски и изследователски експедиции. Пише за италианското списание “Епока”. През 2009 г. бе официален гост на Банско филм фест.
“Моите планини” е първата книга, която Бонати пише и която се превръща в крайъгълен камък в литературата за алпинизъм. След близо 60 години от нейното написване тя продължава да е изключително актуална и жива, точно както класическите произведения в световната литература, пише в предговора на новото българско издание Сандро Филипини, италиански журналист и личен приятел на Бонати. “За разлика от предшествениците си и на тези след него, Бонати не описва толкова условията, колкото емоциите”.
Книгата излиза от печат през 1962 г. в Италия, а две години по-късно - и у нас. Заради големия интерес през последните години (вече не може да се намери дори в антикварните книжарници), издателство “Вакон” решава да я преиздаде, обяснява Елеонора Гаджева, главен редактор на издателството.
За големите разочарования, свързани с алпинизма и хората, но и за любовта към планината и силата на човешкия дух, описани в “Моите планини” - чуйте в звуковия файл, интервю с Елеонора Гаджева и Сандро Филипини.
---
Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове". Можете да я слушате като подкаст тук.
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..
"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..