Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нидерландски специалист ни консултира за лечението на остра лимфобластна левкемия

Заболяването не се унаследява, ключът се крие в увреждане на ДНК на кръвните клетки

Проф. Роб Питърс
Снимка: Гергана Хрисчева

Причината за появата на острата лимфобластна левкемия се крие в ДНК на кръвните клетки. Когато там настъпи увреждане, се развива някой от видовете рак на кръвта. Това обясни в ексклузивно интервю за „Хоризонт“ проф. Роб Питърс, медицински директор на най-големия медицински център Европа за лечение и изследване на раковите заболявания при децата - "Принцес Максима Център" в Нидерландия.

Проф. Роб Питърс е автор на съвременните насоки за лечение на остра лимфобластна левкемия. Той запозна българските си колеги от София, Пловдив и Варна с новите възможности за лечение на заболяването. Ключов момент в това лечение е използването на нов медикамент.

"Лекарството е едно от петте ключови медикаменти, които се използват в химитерапевтичните протоколи за лечение на острата лимфобластна левкемия. Първоначално започнахме като монотерапия с това лекарство, но впоследствие се разбра, че то има по-добър ефект като комбинация с други химиотерапевтични лекарства и затова препоръчваме този медикамент да се използва в комбинация с други“, уточни проф. Питърс.

"Този медикамент е познат отпреди 30-40 години. Новото е, че към него е закачена нова молекула, чрез което се удължава времето на полуживот на медикамента. По този начин се скъсява броят на химиотерапиите. Така новият медикамент се прилага един път на две седмици." Второто важно нещо е, че към стария медикамент пациентите образуват антитела, докато с новия медикамент това не се случва", коментира специалистът.

Какво сочат данните в световен мащаб за лечението на острата лимфобластна левкемия?

"Над 80 на сто от децата се излекуват от това заболяване, но все пак остават едни 20 процента, които не успяват. В световен мащаб практиката показва, че тези пациенти, които влизат в 80-те процента, биха могли да бъдат излекувани с по-малко химиотерапия, а по-интензивната химиотерапия остава за другите 20%, които нямат шанса да бъдат излекувани. Химиотерапията трябва да бъде персонално адаптирана“, подчертава Роб Питърс.

В Холандия годишно се лекуват около 180 деца с остра лимфобластна левкемия. Лечението продължава около две години. Едва при 5 на сто от новодиагностицираните деца обаче е подходяща трансплантацията на стоволови клетки.

Няма ръст в заболеваемостта при възрастните и децата, изтъква проф. Питърс. Обикновено заболяването се наблюдава по-често при децата, отколкото при възрастните.

"Когато лекуваме възрастни с новия медикамент по протоколите за деца, в лечението е добре да участва и детски онкохематолог, защото те имат повече опит с това лекарство. Изследвания в Америка и в Холандия доказват колко е важно прилагането на новия медикамент за изхода от лечението“, допълни проф. Питърс.

Няма рискови фактори за отключване на острата лимфобластна левкемия. Причината за заболяването се крие в ДНК на кръвните клетки и когато там настъпи увреждане, се установява хематологично заболяване. Има увреждания на ДНК на клетките, които водят до левкемия с благоприятна прогноза.

"На база на ДНК увреждането можем да установим как тази левкемия ще се "държи" във времето - дали тя ще може да се излекува, дали ще бъде резистентна към лечението. Така се избира методиката, по която се лекува. Подобно ДНК увреждане не се унаследява. Тя се случва в последствие в ДНК-то на кръвните клетки“, уточнява нидерландският специалист.

Здравната система в Холандия покрива част от лечението на децата с остра лимфобластна левкемия, но след като лекарите представят доказателства за ефекта от дадена скъпа терапия. Родителите нямат финансови задължения. Всеки пациент, който отговаря на определени критерии за лечение, може да участва в клинични проучвания на "Принцес Максима Център".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50