Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Популизъм и паника заради Covid-19

Светлозар Желев: Политиците използват шума около коронавируса за наливане на имидж

Отменят се ключови събития в сферата на книжната индустрия

Светлозар Желев
Снимка: БГНЕС

След Международния панаир на книгата в Болоня, заради коронавируса се отменя и друг голям книжен форум – този в Лайпциг. Анулирането на събития засегна и Международния панаир на книгата в Лондон. Салонът на книгата в Париж също няма да се състои.

Последиците за българския книжен пазар ще бъдат доста неприятни. Няма да успеем да се възползваме от шанса след повече от 20 години страната ни да има собствен щанд на Панаира на книгата в Лайпциг, който е сред най-големите световни литературни фестивали, каза пред "Хоризонт" Светлозар Желев, бивш директор на Националния център за книгата с опит в работата в големи издателства.

Във фантастиката и антиутопичната литература са посочени много такива сценарии – някои от тях апокалиптични, някои от тях в сферата на прогностиката докъде бихме могли да стигнем. Това, което се случва в съвременното общество показва, че не сме си взели поука от тези книги.“

„Разбирам огромния страх от разпространението на Covid-19 в световен мащаб. Използването на думи като „пандемия“ не помага. Не е обяснено какво означава това. Представете си какво мисли обикновения човек, когато чуе думата „пандемия“ – той си представя чума с апокалиптични размери, която е ударила цялото земно кълбо. А всъщност зад този термин се крие едно нещо – че има зараза, тя се разпространява и е смъртоносна в някакъв минимален процент, и че е преминала границите на една държава. В крайна сметка важното е, че заболелите от коронавирус в света са около 80 хиляди. Това за мен не е пандемия - поне в смисъла, с който обикновеният човек разбира думата пандемия като апокалиптична зараза, която шества по земята и заразява всеки втори.“

Има огромен проблем в това, че шумът около коронавируса беше използван от политиците в наливане на имидж колко са замислени за хората и народа, смята Светлозар Желев. „И не го успокоиха. Паниката, която беше запалена покрай Covid и това, което се случва в момента, е резултат от събуждането на паниката сред хората.“

За Желев основният проблем е в загубата на баланса.

Ако някой започне ежедневно да ви показва по телевизията колко са смъртните случаи от затлъстяване, или на тези, които умират от глад годишно по света и това нещо всеки ден във всяка от медиите, тогава дали няма да се запитаме – а какво правят нашите политици и институции в тази посока примерно? Или умиращите от много други болести. Това, че Съединените щати отделиха 3 милиарда за борба с коронавируса, на мен ми е интересно колко отделят в борбата със затлъстяването“, коментира Желев в предаването "Хоризонт до обед".

Кризата, която в момента преживяваме с отменянето на събития и безпрецедентната карантина – много предприятия да принуждават служителите си да излязат в платен отпуск или да ги оставят да работят от дома, трябва да ни даде повод да се замислим накъде отива светът, посочи Светлозар Желев.  

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътуване назад във времето с първа спирка - Военната академия "Георги Раковски"

Пътуваме назад във времето и ще ви разкажем за място в София, където са се провеждали исторически срещи и са се взимали важни решения за съдбата на България - Военната академия "Георги Раковски". Ще поговорим и за макетите като начин да съхраним и популяризираме архитектурните паметници и културно-историческите обекти от миналото. А в края -..

публикувано на 26.11.25 в 15:09
Полина Карастоянова

Поли Карастоянова: 2026-а година ще бъде по-добра за българския туризъм

2025-а година е определена като най-успешната  след последната 2019-а преди пандемията. От Националния борд по туризъм отчитат един ръст, който ще надхвърли 5 процента. "Много по-важно е да отворим очи и да видим разгърнатото портфолио и продуктовото предлагане, фокусът върху онези възможности, които България предлага, свързани с култура,..

публикувано на 25.11.25 в 13:42
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Сегашното управление става опасно за финансовата система

"Аз съм озадачен, че предлагат Българският спортен тотализатор да се даде на концесия, защото такава мярка не се предлага между първо и второ четене на бюджета . Прави се сериозно обществено обсъждане. Това ми напомня за тази комисия от 27 секунди, която бяха направили скоро, която е символ на методите на работа на това управление - да няма..

публикувано на 25.11.25 в 09:16
Хранителна банка в САЩ

Кърт Шулц за бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас

За бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас говорим в рубриката "ИМА ЛИ МЕГДАН" в "Графити по въздуха" с Кърт Шулц, който гостува в България, за да одитира дейността на Българската хранителна банка. Кърт Шулц е консултант по инфраструктура, складове и логистика в Глобалната мрежа на хранителните банки, която подпомага с консултации..

публикувано на 24.11.25 в 15:46

ИИ и туристическите платформи - кое е новото и кое е "забравеното старо"?

Все повече туроператори и туристически платформи залагат на изкуствен интелект - системи, които анализират нашите предпочитания, предлагат персонализирани маршрути и дори предвиждат кога ще потърсим следващата си почивка.  Изкуственият интелект вече може да избере най-изгодния полет, да предложи хотел според личните ни предпочитания, да подреди..

публикувано на 24.11.25 в 14:44

Дигитален туризъм и нови професии на изкуствения интелект в сферата

Българската стопанска камара представи сценарии за развитие на дигиталния туризъм и варианти на новите професии на изкуствения интелект в индустрията на гостоприемството. Експерти прогнозираха, че до 10 години масово персонализираните продукти ще завземат пазара в сектора, резервациите ще се правят през изкуствения интелект, ще работят..

публикувано на 23.11.25 в 11:53
с. Баните, община Баните

Старата минерална баня в Баните ще стане музей на балнеологията

Община Баните стартира амбициозен проект за възстановяване и преобразяване на старата минерална баня в централната част на селото. Целта е да бъде създаден уникален музей на балнеологията, който да привлича туристи и да представя историческото значение на минералните извори в региона. Проектът, който се реализира с подкрепата на..

публикувано на 23.11.25 в 07:45