„Котка в стената“ е игрален режисьорски дебют на тандема Весела Казакова - Мина Милева, които имат опит с документалистиката. Не ни беше трудно да сменим жанра, признават те. Експерти описват филма като изключително правдоподобен и почти документален. Това е търсен ефект, казват режисьорите, които обичат „автентичността на реалния живот – един реализъм, който е леко абсурден и малко пародиен“.
Филмът е копродукция с Великобритания и Франция. Британците са нарекли лентата „комедийна драма“. За нас не е толкова комедиен, подчертават Казакова и Милева. Те определят жанра като „социална драма за мултинационални взаимоотношения“.
По-скоро атмосферата говори за Брекзит, смятат авторите на филма. „Тъй като той (Брекзит - бел.ред.) бе подготвян години наред, още преди референдума. Някъде от 2010-а почнаха странните заглавия в английската преса, които шокираха.“
В „Котка в стената“ хората ще видят как живеят сънародниците ни на Острова, с какво се сблъскват и как не се отказват. „Искахме да създадем добро лице на българите, живеещи навън“, споделят още Весела Казакова и Мина Милева, които смятат, че манипулацията относно българите и румънците на Острова е започнала още с влизането ни в Европейския съюз през 2007 година.
Филмът показва доста честно доста големия подводен расизъм в западните общества, затова си „печели“ етикета „политически некоректен“. Котката в стената е метафора на британското общество.
За българското кино актьорите са нови лица. Те са професионални актьори, които живеят във Великобритания. Това са Ирина Атанасова, завършила при Крикор Азарян и Ангел Генов.
„Ангел е от четири години там, но Ирина от 15 вече. Ангел също така завърши режисура в Лондон. Освен това имаме едно малко бижу във филма – Орлин Асенов. Когато за първи път го каствахме, беше на четири и половина. Той е двуезичен. Това е много интересно - как се смесват езиците: половината изречение на български, половината на английски. Просто така се говори“, разказват режисьорите.
Когато Ирина Атанасова се озовала на Острова през 2003-а, искала да пробва с актьорството, но не се получило. „Имаше ограничения в тази област за българите. Ние не бяхме част от Европейския съюз. Нямах право да избирам какво да работя. Бях чистачка. Когато отидох на един-два кастинга, не ми повярваха, защото акцентът ми се оказа, че е много английски, не толкова източноевропейски. Може би отидох за грешната роля“, разказва днес Ирина Атанасова.
Сега тя работи като йога инструктор. Доста години е живяла в селце извън мегаполиса Лондон. „Нямаш време там да се отпуснеш. Ти си сам. Нямаш помощ. Дори да се разболее човек, няма много време да лежи в леглото. Трябва да си на 100. Въпрос на оцеляване – да се плащаш сметките.“
Точно по време на снимките се е усетило много силно разделението в английското общество на проевропейци и антиевропейци, смята Ирина Атанасова. „И тогава сякаш изведнъж хората видяха кой къде стои – от коя страна на стената. Може би стана контрастът по-ясен.“
„Котката е символът на тази сила, която е във всеки от нас. И в момент на заплаха или някаква несигурност, котките обичат да се скрият. Когато са на ново място или нов човек се появи вкъщи, те отиват да се скрият някъде на тъмно – в кутия, в ниша. И тя решава кога да излезе – когато има смелостта, когато е заредена. Може би общото между котката и героинята е, че в един момент си дава малко почивка, малко отстъпва назад, притихва, скрива се, но всъщност наблюдава от това скришно място, не е съвсем безучастна.“
Някои хора отиват в чужбина и се изгубват, други отиват и се намират, вярва Ирина Атанасова. Самата тя напуснала страната, когато театрите били полупразни и по думите й всичко тук се разпадало, а един млад човек има нужда да стъпи на здрава основа и да бъде поет, за да се развива.
Британката Гилда Уо играе съседката Деби. „Героинята ми се шокира, че тази англичанка, която тук има всичко, има помощи, има възможности, моята героиня вижда в героинята на Гилда до каква степен се е занемарила, отпуснала, отпаднала, оставила се е“, допълва Ирина Атанасова.
„Когато се вгледам в проблемите, които имахме в Англия, мисля, че няма достатъчно интеграция. Живея близо до едно градче, наречено Мейдстоун, там има много българи, но аз живея в селце, където хората през целия си живот не са общували с други хора, освен с англичани и те много се страхуват. Мисля, че има много страх между хората, защото не се познават“, коментира актрисата, позната във Великобритания повече от участията си в рекламни клипове.
„Нямаше достатъчно дискусии за това какви биха били евентуалните негативи на Брекзит. Основното, за което мислеха хората, беше да се издигат стени, които да защитават границите ни. Това беше една от основните идеи, които доминираха гласуването за Брекзит, но това не се обсъди в дълбочина. Не беше обяснено как ще се отрази на икономиката, студентите, дали ще имат свободата да пътуват както преди или не“, смята Гилда Уо.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..