Лесно се свиква с пътя по море, очакването за по-сериозна морска болест не се сбъдва или поне така е за Мартин Кръстев, който изминава пътя между континентите на борда на голям круизен кораб в каюта без прозорци.
Няма скука в открито море, твърди Мартин в предаването "Изотопия". Бил си подготвил сериали, компютърни игри и книги, защото круизът бил без интернет. „Като слязохме на Тенерифе – последна "глътка" европейски интернет. Качих всички снимки до момента. И това беше. Нито веднъж не отворих компютъра през цялото пътуване.“
В компанията на над 5 хиляди души на борда, или „колкото един малък град“, той открил всевъзможни забавления – от турнир по баскетбол до… театър.
Освен по-стандартните развлечения като спорт, кулинария и здравни процедури, Мартин се убедил колко добре може да изглежда театърът сред вълните. „Има акробати, има магьосници, има различни видове шоу всяка вечер.“ И така до Бразилия.
На брега
След три чисто туристически дни в Рио в началото на пътуването, Мартин се връща за месец в края на пътешествието си, за да поживее по-трайно и да се потопи истински в бразилския начин на живот. „Беше уникално. Отне известно време да се приспособя, особено при положение, че не говоря португалски.“
Междувременно посреща Коледа в Буенос Айрес с пълнени чушки с яйца и сирене.
„Бях доброволец в хостели, работейки като рецепционист на различни смени в замяна на настаняване и закуска. Не е евтино цялото нещо, ако трябва да си го плащаш без малко труд. А пък и това е разкошен начин да се срещнеш с хора в подобно положение.“
Мартин е живял в Мадрид и открива прилики с Буенос Айрес. „Има същото усещане – и като хора, и като сгради. Аз имах щастието да уцеля лятото тям – нашата зима я „прескочих“ почти.“
Като вегетарианец в държави, известни с майсторската си скара, Мартин признава, че се оцелява "с желание и постоянство".
Аржентина по време на криза
„В Буенос Айрес има уникална библиотека, отворена, безплатна за всички, която е в стар театър, реновиран, с ложи и балкони на много нива. Самата сцена е направена като сладкарничка, кафененце в библиотеката. Има и различни кътове за четене. Под сцената е детската част, с много книжки и занимални. Казва се „El Ateneo“, ако някой планира пътуване до Буенос Айрес.
Повечето европейци, които като Мартин попаднали в Буенос Айрес за Нова година, били „леко разочаровани“, че фойерверките са далеч по-малко от тези, с които сме свикнали, и то в определен край на града. „Идеята е по-скоро в духа – хората се събират заедно около старото пристанище и тази атмосфера го прави по-специално, не толкова фойерверките.“
Мартин Кръстев съветва всеки озовал се в Буенос Айрес да посети прочутия квартал „Бока“, където „има много хора, които танцуват танго директно на улицата“.
Заради финансовата криза в Аржентина моментът да се отправите натам е благодатен, казва Мартин. „За мен беше добре, идвайки от Европа с чужда валута. Допреди около година същите пари биха ми купили половината от нещата в момента.“
Светът на Патагония
„Ледници, езера, невероятни върхове, поляни с билки. Невероятно красиво е. Имах само четири дни там около Коледа. Отдавна ми беше цел да видя поне едно късче – Патагония е огромна територия. Там, където аз бях – Барилоче, е популярно „ъгълче“ за начало на голямо пътуване из Патагония", разказва Мартин Кръстев.
Куфарът на Мартин, навъртял толкова километри, взел да поддава и за да спаси изкривеното му колелце, трябвало да го изпили „с пиличка за нокти“.
И отново в Рио – хостелът, в който Мартин работел, бил само на три пресечки от емблематичния плаж Копакабана. За жалост обаче уцелил дъждовния период и невинаги времето било подходящо да метне кърпа на пясъка.
Хълмовете на Рио
В Рио прекарал целия януари. „В последната ми нощ там посрещнахме изгрева на Копакабана – със слънцето, изгряващо от водата.“
Би се върнал в Рио. „По-уникално за Рио, за разлика от много други градове, е, че има къде човек да се разходи из природата, не само в паркове, а и цели хълмове и минипланини. Това, което много хора не знаят е, че всяка една от тях може да бъде изкачена на крак, дори най-стръмните“, споделя още пресни помени пътешественикът.
„В Рио има всичко – има планини, има „джунгли“ в самия град, има паркове, езера в самия град, няколко плажове – огромни. Центърът – много шарен, с богата история и исторически сгради. Откъм визия, портрет е уникално място.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
" Световният ред, какъвто го познаваме , в България, в ЕС, в т.нар. Колективен Запад, вече не съществува. В момента се създава нов световен ред..