По отношение на разширението на ЕС „има скептицизъм и в самите страни на Западните Балкани, които смятат, че едва ли не има двоен стандарт по отношение на някои от изискванията“, каза пред БНР Даниел Стефанов от софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
„Държавите в Западните Балкани имат много сходни проблеми, а и много държави в ЕС имат същите, като силата на правото, качеството на демокрацията. Както те, така и Европейският съюз трябва да намерят нужните инструменти, за да бъдат решени. За момента не сме ги намерили“, каза той от Скопие за „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Според него обаче проблемите с върховенството на закона, които имат членки на ЕС, не могат да се приравнят на тези в Западните Балкани, които „имат много път да извървят“.
В македонската столица се провежда среща на министрите на външните работи на страните от Западните Балкани, организирана от първото съвместното председателство на Берлинския процес на България и Северна Македония. В нейните рамки е форумът на неправителствени организации под надслов „Стимулиране на стратегическата автономия – приносът на Западните Балкани за споделено европейско бъдеще“. Той е организиран от Института за демокрация и гражданско общество в Скопие в сътрудничество със софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
Стефанов каза, че през март ще станат ясни някои неща, свързани с евентуалното получаване на дата за преговори за еврочленство на Северна Македония и Албания, като посочи, че това се свързва с предсрочните избори в Северна Македония в началото на април.
„Не мога да ви кажа какви са шансовете. В Северна Македония от няколко години има голяма еуфория около европейското членство, която беше доста позамръкнала след решението на Франция да наложи вето (в края на миналата година). Сега като че ли отново има малко по-голямо раздвижване“, каза той.
Ердоган изглежда в губеща позиция, но това не е добре за европейците
Съмнявам се, че турският президент Реджеп Ердоган спечели нещо при визитата си вчера в Брюксел, каза Стефанов, коментирайки другата наболяла тема в региона – мигрантския натиск, насочван от Турция основно срещу членката на ЕС Гърция.
„Според мен последното нещо, което търсеше са парите, а в момента това изглежда единственото нещо, което ЕС донякъде е склонен да му даде“, каза той.
Той смята, че оттук нататък всяко струпване на мигранти на турско-гръцката граница ще е контрапродуктивно за самата Турция, но и че проблемите между Турция и ЕС не са решени.
„Трябва да отбележим, че първата среща на Ердоган беше с НАТО, от което той има доста по-сериозни искания – очаква много по-силна подкрепа за това, което иска да направи в Сирия. А Гърция блокира каквото и да е решение на НАТО по въпроса“.
Коментирайки и резултата от визитата на Ердоган в Москва миналата седмица Стефанов призна, че Ердоган изглежда в губеща позиция, но посочи, че това не трябва да радва особено европейците, които имат нужда от нормална държава на границите, с която може да има диалог и координация.
„Това бе единственото позитивно нещо, което чух на пресконференцията на европейските лидери снощи, че те имат открита комуникация с Ердоган“, каза той.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...