Чуйте в звуковия файл споделеното от г-жа Елена Попова и г-жа Станка Иванова.
Мюзикълът „Фантомът на операта“ на Е.Л.Уебър е много въздействащ и спектакълът на акад.Пламен Карталов може се гледа отново и отново, защото разказва една вечна приказка за човешкото сърце – за доброто и злото, за тъмната и светлата страна в него. И е поставен от най-добрия „сърцевед“ сред режисьорите у нас. В Ангела на музиката виждаме нашата сянка, нашата тъмна страна, падналият ангел, който с най-прекрасни изкушения и измамни чудеса ще ни отведе в подземния свят и няма път назад. В Ангела на музиката Кристин вижда и нашия ангел-хранител, който ни е изпратен от нашия баща, за да ни закриля от злото. Но това се оказва измамно припознаване. Единственият начин да бъде победен обсебващият паднал ангел е любовта – но не страстта, а обичта, която се жертва /Кристин е готова да се жертва за своя годеник Раул/ и обичта, която се проявява към всеки ближен, дори и към най-грозния и лошия /Кристин обиква дори и Ангела на музиката/. Тази любов я спасява. Тя може да спаси и всички нас – това е дълбокото послание на „Фантомът на операта“. А иначе може и да се посмеем 3 часа, без да се задълбочаваме. Много е забавен „спектакълът в спектакъла“ и отново – кой би могъл по-добре, отколкото директора на Националната опера и балет акад. Пламен Карталов, да пародира оперен спектакъл, балетна сцена, репетиция на оперния хор?!
Чуйте в звуковия файл първата репетиция на Кристин Дае, в която театралните директори трябва да одобрят младата балерина от кордебалета с красив глас, която единствена би могла да замести капризната примадона Карлота Джудичели в натруфената опера на предстоящия спектакъл.
В арията на Кристин в изпълнение на Весела Делчева звучи и гласът на Александър Панайотов в ролята на Раул, Виконт дьо Шани. Слушах го за първи път в тази роля, която дели или по-точно споделя с Денко Проданов, и бих искала да изразя задоволството си и от този изгряващ млад артист на трупата – с красив глас, стилно музициране и завладяващо сценично поведение. Останах с много добро впечатление и от още една от младите артистки на трупата на Музикалния театър – Илона Иванова, която изпълняваше ролята на балерината Мег Жири.
Дай Боже реалният културен живот скоро да бъде възстановен и спектаклите на „Фантомът на операта“ на Е.Л.Уебър в Националния музикален театър „Стефан Македонски“ да се радват отново на пълна зала! От театъра съобщават, че закупените билети за мартенските дати ще важат без презаверка за съответни дати през април, с презаверка за други дати или при невъзможност да бъдат посетени спектакли – ще подлежат на връщане. Информацията вижте тук.
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс "Аз съм българче". В къщата музей "Иван Вазов" е подредена уникална изложба с пощенски марки..