Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 95% от учениците в област Кърджали се обучават дистанционно

Режимът е в сила и за защитени училища в по-малки населени места

СУ „Васил Левски“ в Крумовград
Снимка: su-kg.net

Над 95% от учениците в област Кърджали са обхванати от дистанционното обучение. От 15 000 деца едва 1400 нямат в дома си електронни устройства или интернет връзка. Там се ползват телефони или на помощ идват медиатори, които са в контакт с родителите. Според преподавателите дистанционното обучение е начин за по-плътно използване на новите технологии. Тази форма на учене е предизвикателство и за децата, особено в малките населени места и пограничните села.

Село Егрек е близо до гръцката граница. То стана известно преди години с продължилите повече от месец протести срещу закриване на местното училище. Сега учебното заведение е защитено от държавата и в него се обучават 11 деца от първи до седми клас. В Егрек дистанционното обучение се приема като предизвикателство и новост, от която всички имат полза.

"Мисля, че за момента обстановката е на ниво, няма такова напрежение. Като гледам, справят се. Не са кой колко знае колко родителите и децата, учениците в Егрек", разказва кметът на селото Милена Таскова.

Местните хора казват, че селото им е много добре обезпечено технически, нищо че е на самата граница и далеч от големите населени места

"Всички са мобилизирани с телефони, с интернет и мисля, че обучението зависи вече в системата - там в учебния процес, някакъв срив, ако възникнат такива проблеми."

Училището в Егрек е едно от многото в община Крумовград, където от няколко дни работи дистанционното обучение. Според заместник-кмета на общината Неджие Акиф над 90% от учебните заведения са въвели тази форма и тя дава добър резултат.

"Във всички училища, които са на територията на община Крумовград има въведени модели на дистанционно обучение, в зависимост от възможностите и на педагогическия персонал, и на учениците в домашни условия. В най-лошия случай, когато нямат възможност учениците да имат интернет или учителите да поддържат онлайн връзка с учениците, се използват и медиаторите, помощниците на учители, назначени в училищата, където се обучават учениците от уязвимите групи. Чрез тях им се изпращат материали, домашни и контролът вече се осъществява по телефона, обратната връзка се получава с учениците чрез телефонни разговори", допълни Неджие Акиф.

И в джебелското село Припек новият модел на обучение дава добри резултати. Там училището, също като в Егрек, е защитено от държавата след поредица от протести. Най-доволни от дистанционното обучение са големите ученици, смята заместник-кметът на Крумовград Неджие Акиф. Според нея проблемно е при децата от началния курс, когато родителите са на работа.

Като добър пример за справяне с онлайн обучението Неджие Акиф посочи гимназията в Крумовград.

"Колегите много стриктно изпъняват своите ангажименти и задължения и мога да кажа, че изпълняват нормата учебна заетост. Защото това да седнат да разработят един урок по съвсем различен метод, при тях също е вид новост и предизвикателство, но се справят отлично".

Четири дни след началото на дистанционното обучение над 95 процента от училищата в област Кърджали вече прилагат тази форма на обучение. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41