Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Момеков: Хората не бива да очакват, че хлороквинът е панацея

На най-високо ниво се прави всичко възможно с форсмажорни мерки да се стартира подобно производство. Нашата индустрия има огромни мощности, така че, стига да се преодолеят чисто нормативните проблеми при регистрация на един медикамент, това ще бъде възможно. Но не е нещо, което хората трябва да очакват като панацея на проблема, който ги заплашва. Това няма да е лекарство, което те ще могат да си купуват от аптеките и да го третират, както правим с антибиотиците обикновено“. Това каза фармакологът професор Георги Момеков относно готовността на българската фармацевтична промишленост да започне производството на антималарийно лекарство „Хлороквин“, за което се твърди, че има добър ефект при лечението на хора, заразени с коронавирус. Той изтъкна, че медикаментът би бил използван в болниците, а няма да се продава свободно. Експертът си спомни, че в миналото е имало внос от Германия на въпросния медикамент, но не и дали е произвеждано в Германия. 

„Стига да се закупи субстанция, нашите мощности са огромни и в България може да се произвежда много лесно. Самото производство не е проблем. Проблемът е чисто регулаторно. Така или иначе този продукт е имал разрешение за употреба у нас. Ще се направи всичко нужно, което е необходимо, за да се стартира производство. На този етап резултатите са предварителни. СЗО и Европейската агенция за лекарствата се въздържат да го препоръчат като средство, което да бъде масово използвано за тази инфекция“. 

„На този етап не сме съвсем сигурни, че хлороквинът ще бъде магическият куршум.... Можем да работим по логистичния проблем, защото вероятно към момента, в който ще имаме възможност да го произвеждаме, вече ще има и по-сериозни данни. В момента американците и в Европа, доколкото разбирам, ще се опитват да стартират проучвания на всички възможни терапии“.

Лъчи на надежда много, но хората не трябва да очакват чудеса, изтъкна лекарят.

„Нито ваксината, нито лечението ще бъдат отговор на проблема в първия момент, защото, ако болниците са задръстени с тежко болни хора, каквито и лекарства да има, системата няма да може да функционира... Най-важно е в момента да спазваме това, което казват експертите и да намалим броя на хората, които ще бъдат хоспитализирани“.

Интервюто с проф. Георги Момеков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01