„Нашата компания написа две писма до всички институции, организиращи в момента ситуацията. Нашето предложение е да се използва безплатно, безвъзмездно, без ангажимент платформата. Да облекчим работата на личните лекари, които са на първа линия. Нямаме никакъв отговор към момента от нито една институция, държавна. Подозирам, че в момента са заляти и с други предложения и не смеят бързо да се ангажират с дадено решение. Особено когато не са го видели, не са се запознали с него”, каза пред БНР Красимира Масларова от иновативната компания.
От няколко години фирмата на Масларова разработва онлайн платформа за телемедицина. От известно време системата се използва от болници като „Пирогов", университетската "Света Анна", частни болници в още 30 населени места.
„В някои общини имаме поставени устройства, обезпечаващи телекомуникационна връзка, така че да може възрастният човек например, или човек без технически познания, да отиде в общината, технически само да бъде свързан със съответен лекар и онлайн той да се осъществи на спокойствие, самостоятелно консултацията с лекар", разказа в предаването „Хоризонт до обед” Красимира Масларова.
Платформата се ползва с доверие от болници и лекарски среди. На хората спестява пътуване, а на лекарите - струпване по време на карантина пред кабинетите.
По данни на „Прайсуотърхаус Купърс“ за миналата година над 60% от хората са имали възможност дистанционно да зададат въпросите си към лекари.
„Дежурните лекари онлайн проследяват, примерно, хора под карантина. А хора със съмнение за инфекциозно заболяване могат да се свържат там, могат да ги видят онлайн, да ги насочват. Хората под карантина изпадат по някой път в паника. Имат много допълнителни въпроси и проследяването онлайн, с визуален контакт и всички допълнителни възможности, дава на сигурност и за двете страни”, подчерта Масларова.
Телемедицината не е панацея, но в редица случаи се оказва най-добрата възможна алтернатива, а понякога и единственият възможен вариант, изтъква тя и допълва от личен опит как в ситуация на работа от вкъщи дори на лекарите, достоверната комуникация през интернет става и животоспасяваща.
„Аз за семейството си имах проблем. Точно сега, в периода на карантина, трябваше да се свържа с личния лекар. Три дни жената не успяваше да ми вдигне. Но ако има регламентирано поле, в което се записва час, онлайн консултиране, мисля, че ще бъде удобно за всички страни. В платформата гарантираме, че в всички включени и представящи се като лекари, са пълноправни лекари, регистрирани в Българския лекарски съюз. Личен опит от една позната: попадна на доцентка, която се представя за лекар. В процеса на разговор по Фейсбук се оказа, че това е учител по български език и литература, която просто си е повярвала и се представя за медицинско лице, изписва психотропни лекарства дори. Препоръчва, дава схеми...”
Затова Красимира Масларова вярва, че сегашната ситуация с коронавируса ще провокира и интереса на българските власти към подобни разработки.
„Разговаряме с лекари от доста време. Всички са единодушни, че това е бъдещето, че трябва да се внедрят дигиталните услуги. Но го отлагаха във времето. Казваха: „Да, да, това е бъдещето. Просто не ни е на дневен ред сега. Все пак хората са свикнали да си пътуват, защо да го променяме.“ Докато сега се видя колко е наложително. Сега, освен хората под карантина, има хронично болни, които продължават да си имат проблеми, въпроси. Има здрави хора, които си имат здравни казуси. Било то за дете. Вместо да ходят до лекаря, при положение, че излизането не се препоръчва, се вижда ползата върху телемедицината, която облекчава натиска върху здравната система, дава сигурност, социално отговорна е. Спестява много разходи на всички страни”, коментира Масларова.
Компанията на Красимира Масларова е носител на награда за социална иновация за 2019 година. Самата Красимира е убедена, че в бъдеще държавата ще признае възможността за медицински консултации от разстояние.
„Така че здравноосигурените хора към Националната здравноосигурителна каса да могат също да се възползват. Да не е експериментално, да не е само частно заплащането, не е само частни локални инициативи. Това е по-генерален въпрос, който вероятно ще отнеме време и вероятно не може да стане сега, за един ден. Но сега за един ден, без да коства нищо, може да се изпробват на практика ползите от това нещо. Още повече, че, доколкото на мен ми е известно, държавата е необходимо да включи електронно здравеопазване.”
Темата в детайли чуйте и в звуковия файл."Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..