Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на шегата в Габрово – онлайн

Снимка: gabrovo.bg

За първи път в 48-годишната история на Музея „Дома на хумора и сатирата“ в Габрово вратите му ще останат затворени заради извънредните мерки, наложени като мярка в борбата срещу коронавируса. Според местните хора „Светът е оцелял, защото се е смял“. 

Шегобийците ще поддържат настроението на 1 април с онлайн изложби във Фейсбук страницата на музея и в групата, нараснала през последните дни с над 1000 нови членове. Специалната програма е селекция от най-добрите публикации – свежи вицове, шеги, колажи. 

„В такива ситуации се появява нов и различен тип хумор“, каза пред БНР директорът на музея Маргарита Доровска и сподели някои от шегите:  

„БНБ емитира нова банкнота от 5000 лева за по-лесно плащане на глобите. Да направим нещо, подобно на италианците, които излизат и свирят и пеят по балконите си, но с нещо, характерно за нашата страна - в неделя сутрин да излезем на терасите с включени бормашини“. 

Илюзионистът Дани Белев разсмива приятелите си в дните на изпитание. Впечатленията му от споделеното в мрежата е, че умеем да се шегуваме, без да сме злостни: 

„Всичко е, за да си направим ежедневието по-весело... Членувам в група за вицове, в която си обменяме оригинални хрумки. Например, един прилеп корона не прави или най-много мразя да се наглася за дискотека и да ми спре интернетът". 

Историкът Емил Михов, който издирва и филмира съвременни габровски шеги, се се смее на: 

„Какво се яде по време на карантина? Палачинки! Защо? Защото само те минават под вратата!". Пандемии минават и всяка една се решава чрез такава карантина. Дисциплината и самоизолацията са много важни. Важно е след това да намерим сили и да преосмислим нещата". 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На заседанието на парламентарната Комисия по транспорта и съобщенията.

Парламентарната комисия по транспорт прие на второ четене промени в Закона за гражданското въздухоплаване

Транспортната комисия в парламента прие на второ четене изменения в Закона за гражданското въздухоплаване. Забранява се експлоатацията на дронове в охраняемите граници на гражданските летища. При нарушаване на забраната безпилотното средство се принуждава да кацне или се отстранява. В законовите текстове е записано още, че се забранява..

публикувано на 18.09.25 в 20:58
Станислав Владимиров

Кметът на Перник направи рокади в екипа си

Кметът на Перник Станислав Владимиров направи рокади в управленския си екип. Досегашният зам.-кмет Борис Томов и главният инженер Сашко Илиев си размениха местата. Илиев е назначен за зам.- кмет, а Томов се връща на старата си позиция като гл. инженер.  Новият зам. кмет Сашко Илиев е заявил, че ще продължи с ангажираност започнатите проекти и ще работи..

публикувано на 18.09.25 в 20:34
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и британският премиер Киър Стармър (вдясно) на пресконференцията в Чекърс, провинциалната резиденция на премиера в Айлсбъри, Великобритания, 18 септември 2025 г.

Тръмп посъветва Стармър да използва военните, за да контролира границите на страната си

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви в Лондон, че въпросът за признаването на Палестинска държава е един от малкото, по които има различия с британския премиер Киър Стамър.  Британският крал и кралица посрещнаха в Уиндзор президента и първата дама на САЩ САЩ и Великобритания подписват технологично споразумение Заключителната..

публикувано на 18.09.25 в 20:32

Съветът на ЕС дава зелена светлина за премахване на митата на молдовски селскостопански стоки

Съветът на ЕС прие решение, с което дава зелена светлина за премахване на митата върху редица все още нелиберализирани молдовски селскостопански стоки за износ – сливи, десертно грозде, ябълки, домати, чесън, череши и гроздов сок. Досега тези продукти се ползваха от временен режим на едностранна либерализация, въведен през юли 2022 г. в контекста на..

публикувано на 18.09.25 в 20:10

МВР: Няма съгласувателно решение за блокиране на входовете на НС

Няма съгласувателно разрешение от страна на Столичната община за блокиране на входовете на Народното събрание (част от зоната за сигурност) и препятстване на влизането на линейки или противопожарни коли на предвидените за това места на територията на Народното събрание. Това съобщават от МВР във връзка с протеста на депутати от "Продължаваме..

публикувано на 18.09.25 в 19:42
Зам.-министърът на културата Тодор Чобанов (вляво) и министърът на културата Мариан Бачев (вдясно) на заседанието на Комисията по културата и медиите в НС -18 септември 2025 г.

МК работи за въвеждане на ваучери за достъп до изкуство и култура за уязвими групи

Подготвят се нови закони за радиото и телевизията, за авторското право и за меценатството. Това съобщи председателят на парламентарната Комисия по културата и медиите Тошко Йорданов. Той уточни, че Министерството на културата ще се постарае това да стане в съкратени срокове.  По време на заседанието на комисията стана ясно още, че ведомството..

публикувано на 18.09.25 в 19:41

Изпълнение на съдебното решение за преместване на трамвайните релси по столичния бул."Скобелев“

Кметът на София Васил Терзиев нареди със заповед спешно да се предприемат всички необходими действия за изпълнение на решението на Върховния касационен съд за трамвайното трасе по булевард "Генерал Скобелев".  Съдът постанови днес, че Столичната община трябва в срок до една година да премести трасето на трамваите от локалното платно на булеварда, за..

публикувано на 18.09.25 в 19:23