Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български доктор в Аликанте изобрети защитна маска от шнорхел

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Български доктор в испанския град Аликанте изобрети прототип на маска за защита от коронавирус, направена от шнорхел. Д-р Чарлз Петков работи в спешното отделение и е в първите редици, които се сблъскват с болестта. Проектът му вече придобива популярност в Испания. Какво е да преживееш ада на битката с Covid-19 и какво отключи тази битка в българския лекар. С него разговаря Тоня Димитрова.

"Аз винаги съм си бил така – да си оправя аз моите проблеми, а не да чакам трети човек: дали ще е правителство, шефове, учители да ми оправя проблемите – аз сам".

Така д-р Чарлз Петков вижда себе си. Роден е в Нова Зеландия. В България е живял едва няколко години като дете. Живее в Австралия, завършва медицина в Страната на баските в Билбао, а в университета в Единбург - магистратура с рядката специалност "Екстремна медицина". Сега работи в Бърза помощ в болницата в Аликанте на средиземноморския бряг в Испания. Сблъсква се за първи път с коронавируса на 10 март, няколко дни преди да бъде обявена карантина в Испания.

"Набързо-набързо се промени много самият сценарий - от нормалните пациенти, дали ще бъдат травматология, дали ще бъдат сърдечни – 90% станаха само дихателни".

Казва, че първите седмици са били пълен хаос в болницата в Аликанте. Липса на защитни облекла, много информация, която докторите не разбират напълно. Слагали са найлонови чували, за да се предпазват в началото.

"Тежко е, тежко е, когато се върна назад. Първите две седмици бяха много неадекватни. Нямахме почти защита, имахме само по едни нормални маски, тези хирургическите, и една по-специална с повече протекция. Лека-полека,  благодарение на хората, които започнаха да произвеждат пластмасови щитове, можехме да бъдем по-предпазени".

В болницата на д-р Чарлз Петков има множество заразени медицински служители, двама лекари все още са в критично състояние.

"Около 14% от заразените са санитари, над 130 000 са заразените. Това са две седмици поне, когато няма да могат да работят и още две за карантина и е голям проблем".

В пика на епидемията интензивното отделение на болницата в Аликанте е препълнено, разказва д-р Петков.

"Един следобед имахме по един пациент на всеки 10 минути и горе в интензивното вече нямаха места, където трябваше да се правят интубации или неинвазивна дихателна система, така че трябваше да влизаме ние още долу в спешното отделение да слагаме дихателните машини".

А в спешното отделение лекарите нямат необходимите условия за лечение.

"Когато сложиш една дихателна система, ти правиш около самия пациент един облак от вирус и ако нямаш добри кондиции, е много опасно. Естествено виждаш един човек, който е на прага на смъртта и отвътре ти излиза геройското".

Така колега на д-р Петков решава с опасност за своя живот все пак да спаси пациент, който е на прага на смъртта. Дни по-късно същият този колега е с диагноза Covid-19.

"Оттам аз се ядосах и си викам – добре, сега ние тука рискуваме нашия си живот, за да помагаме на други и трябва да бъдем по-защитени".

Д-р Чарлз Петков неслучайно завършва екстремна медицина. Страстта му към екстремните спортове му дава и решение в ситуацията. Ключът се оказва маска за гмуркане.

"Видях маската – шнорхел до мен и си казах – това е много добър щит за лицето. И от чертеж на чертеж, леко-полеко измислих самия прототип".

На извода на маската за дишане се поставят филтри, които да предпазват от коронавируса, а цялото лице е напълно защитено и запечатано. 

Д-р Петков успява да разработи проекта в cътpyдничecтвo c eĸип, cъcтaвeн oт пpoфecopи пo дизaйн - Дeйвид Улибapи, Cepxиo Фepepo и Mигeл Aнxeл Гapcия от Вaлeнcия. 

За реализиране на проекта сътрудничи Иcпaнcĸaтa acoциaция пo poбoтиĸa и дoмaшнa aвтoмaтизaция, както и с местното правителство, а маските вече се употребяват в болницата в Аликанте, има поръчки и за други части на Испания. 

Могат да се произвеждат на 3D принтери. Сега коронавирусът отхлабва хватката си в Испания и това се усеща и в болницата на д-р Чарлз Петков. Той обаче предупреждава българите.

"Не е шега работа. Аз, сблъсквайки се всеки ден с този вирус, виждам по радиографиите самия клиничен курс как е. Няма нищо общо с един грип. Афектира много белите дробове. В един момент от стабилно положение човек може за 24 часа да отиде до дестабилизация и смърт".

Испания изпревари Италия по брой потвърдени инфекции, но в Испания има и повече излекувани. През последните дни броят на новите заразени трайно намалява. А след тежкото изпитание д-р Петков вижда повече добро у хората.

"Аз виждам, че хората повече разговарят помежду си, имат повече време за децата. Креативността, изкуствата се въздигнаха много повече и се видя, че доброто е по-силно от злото."

Интервюто на Тоня Димитрова с д-р Чарлз Петков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

* В звуковия файл е направена репортерска грешка. Д-р Чарлз Петков не е син на писателя Момчил Николов, а твърди, че е син на прототип на герой от романа му „Чекмо“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32