Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: Да не се отнасяме към този вирус като към апокалипсис

Коронавирусите имат по-голям геном в сравнение с останалите вируси

Снимка: БТА

Всеки напредък в науката допринася за ограничаване на разпространението на заразата от коронавирус, но и за изясняването на пътя, по който се е стигнало до появата на пандемията. 

Коронавирусите и в частност вирусът, който причинява COVID-19, имат много по-голям геном в сравнение с останалите вируси, обясни в предаването "Хоризонт до обед" проф. Радостина Александрова, д-р по вирусология в Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН.

"Това означава, че тези вируси от една страна може би имат по-добри механизми да контролират донякъде собствените си грешки - знаете, че хората много се притесняват от възникването на мутации и в същото време обаче тези вируси притежават и повече гени, които пък ги правят по-адаптивни, по-добре приспособими към средата", коментира вирусологът.

Учените много внимателно изследват как вирусът влиза в клетката, как този вирус успява да създаде своето вирусно потомство и да го разпространи.

"Причината е, че вирусите, не само този вирус, вирусите въобще - те са прекрасно адаптирани към клетката, към условията в нея, т.е. веднъж попаднал вирусът вътре в клетката, той успява максимално добре да се възползва от нейните ресурси, максимално добре да се възползва от всичко това, с което клетката разполага за своите собствени цели, за да създаде своето вирусно потомство", отбеляза проф. Александрова.

Когато създаваме лекарства срещу вирусно заболяване, трябва да познаваме неговите слаби места. Реакцията на организма към вируса зависи от здравословното състояние и имунната система на всеки от нас, посочи проф. Радостина Александрова.

"По пътя на логиката бихме могли да допуснем, че тогава, когато хората живеят в една по-благоприятна среда, се очаква те да имат един по-адекватен отговор на една такава подобна атака."

Пътят, по който можем на този етап да преодолеем заразата, е чрез добра хигиена и дезинфекция. Трудно е да се предвиди кога ще бъде пикът на епидемията, каза още Александрова.

"Не бива да се отнасяме към този вирус, към това заболяване към това, което се случва, като към един апокалипсис", апелира специалистът.

"Прави ми впечатление, че една част от хората напълно неглижират проблема, за тях това е, едва ли не, някаква конспирация или нещо незначително, но пък има други хора, които прекалено много се притесняват, истината винаги е някъде по средата. Науката е достатъчно силна, както и медицината днес", изтъкна проф. Радостина Александрова, която съветва да следваме съветите на учените.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33