Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: Да не се отнасяме към този вирус като към апокалипсис

Коронавирусите имат по-голям геном в сравнение с останалите вируси

Снимка: БТА

Всеки напредък в науката допринася за ограничаване на разпространението на заразата от коронавирус, но и за изясняването на пътя, по който се е стигнало до появата на пандемията. 

Коронавирусите и в частност вирусът, който причинява COVID-19, имат много по-голям геном в сравнение с останалите вируси, обясни в предаването "Хоризонт до обед" проф. Радостина Александрова, д-р по вирусология в Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН.

"Това означава, че тези вируси от една страна може би имат по-добри механизми да контролират донякъде собствените си грешки - знаете, че хората много се притесняват от възникването на мутации и в същото време обаче тези вируси притежават и повече гени, които пък ги правят по-адаптивни, по-добре приспособими към средата", коментира вирусологът.

Учените много внимателно изследват как вирусът влиза в клетката, как този вирус успява да създаде своето вирусно потомство и да го разпространи.

"Причината е, че вирусите, не само този вирус, вирусите въобще - те са прекрасно адаптирани към клетката, към условията в нея, т.е. веднъж попаднал вирусът вътре в клетката, той успява максимално добре да се възползва от нейните ресурси, максимално добре да се възползва от всичко това, с което клетката разполага за своите собствени цели, за да създаде своето вирусно потомство", отбеляза проф. Александрова.

Когато създаваме лекарства срещу вирусно заболяване, трябва да познаваме неговите слаби места. Реакцията на организма към вируса зависи от здравословното състояние и имунната система на всеки от нас, посочи проф. Радостина Александрова.

"По пътя на логиката бихме могли да допуснем, че тогава, когато хората живеят в една по-благоприятна среда, се очаква те да имат един по-адекватен отговор на една такава подобна атака."

Пътят, по който можем на този етап да преодолеем заразата, е чрез добра хигиена и дезинфекция. Трудно е да се предвиди кога ще бъде пикът на епидемията, каза още Александрова.

"Не бива да се отнасяме към този вирус, към това заболяване към това, което се случва, като към един апокалипсис", апелира специалистът.

"Прави ми впечатление, че една част от хората напълно неглижират проблема, за тях това е, едва ли не, някаква конспирация или нещо незначително, но пък има други хора, които прекалено много се притесняват, истината винаги е някъде по средата. Науката е достатъчно силна, както и медицината днес", изтъкна проф. Радостина Александрова, която съветва да следваме съветите на учените.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32