Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристическият бранш с предложения за спасяване на летния сезон

Снимка: Сияна Спиридонова, Радио Варна

Безплатни шезлонги и чадъри за българските туристи. Това е едно от предложенията на туристическия бранш за спасяване на летния сезон. Очаква се Министерството на туризма да подготви пакет от мерки в подкрепа на туристическия бранш. Сумите за наеми на плажните ивици и държавните концесионни такси вече са платени в пълния си размер.

От 15 май трябва да започне подготовката на плажните ивици за новия сезон.

Административни пречки обаче спъват работата на стопаните на плажовете, каза Николай Димитров, концесионер на плажа в Крайморие:

„Беше обявено, че се мисли вариант да ни бъде приспаднат част от наема, защото е ясно, че сезонът ще бъде, ако не провален, то поне много слаб, за да можем да си запазим работещите. Получи се нещо съвсем различно. Моят наем е платен целият и то след началото на извънредното положение. Нямаме никаква информация какво се случва с наемите, дали ще ни бъдат приспаднати... Между 1 юни и 30 септември ние сме длъжни да обезопасим ивицата, която поддържаме“.

Хотелиерът и концесионер на плаж „Нестинарка“ Владимир Кисьов заяви, че се очаква летният сезон да започне по-късно тази година и че ще има финансови загуби:

„Правят се анализи как да бъдат чадърите. Дали да се дават през чадър местата. Мислят се варианти чадъри и шезлонги да бъдат безплатни, това ще бъде добре... Тази година всички ще загубим и това не е драма. Всички по веригата. Такава е ситуацията и трябва да го разберем. За нас е важно да останем на пазара и да задържим служителите си. До десетина дни се надявам министерството да излезе с решение за подкрепа. Надявам се, че българският турист ще бъде основен през това лято по нашето Черноморие“.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Овладян е пожарът в Бездeн и Богьoвци

В селата Бездeн и Богьoвци пожарът е овладян, съобщи за БНР заместник-кметът на Костинброд Александър Ненов. Няма пострадали хора. В момента пожарната работи на терен в района на село Понор, обясни Ненов. Има пожарни автомобили заедно с доброволци, които работят заедно за овладяване на ситуацията. Ръководството на община Костинброд призова в социалните..

обновено на 22.07.25 в 00:57
Володимир Зеленски

Зеленски: Следващите преговори с Русия са насрочени за сряда

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че следващият кръг от преговори с руски представители ще се проведе в сряда, 23 юли, в Турция, предаде Ройтерс. "Днес обсъдих със секретаря на Съвета за национална сигурност и отбрана и бивш министър на отбраната Рустем Умеров подготовката на размяната на военнопленници и друга среща в Турция с..

публикувано на 21.07.25 в 21:28

Нидерландия ще допринесе "значително" за закупуването на системи "Пейтриът" за Украйна

Нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс обяви в понеделник, че страната му ще има "значителен принос" за закупуването от ЕС на американски системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" от Съединените щати, които да бъдат предоставени на Украйна, съобщава De Telegraaf. В изказване пред пресата след видеосреща на министрите на..

публикувано на 21.07.25 в 21:10

Локализиран е пожарът, причинен от самозапалил се автомобил на АМ "Тракия"

Площ от 300 декара е обхванал пожарът в землището на сливенското село Скобелево, който тръгна от самозапалил се автомобил при километър 268 на автомагистрала "Тракия". Изгорели са и 30 декара овощни насаждения, както и изоставени стопански постройки.   Пожарът вече е локализиран и е под наблюдение. Комисар Димитър Кикьов, началник на..

публикувано на 21.07.25 в 20:28

НЗОК, ДАНС и още две агенции проверяват шест болници в София

Здравната каса, ДАНС и още две агенции проверяват шест болници в София за извършените и отчетените от тях дейности, съобщиха от НЗОК. Сред лечебните заведения са две държавни, две частни, както и ведомствените МВР болница и Военномедицинската академия. Проверките са комплексни и се извършват с участието на инспектори от държавната..

публикувано на 21.07.25 в 19:57

Европейската интеграция е единственият път към мир и просперитет на Западните Балкани

Европейската интеграция е единственият път към мир и просперитет в региона на Западните Балкани. Това е била общата позиция по време на срещи на външния министър Георг Георгиев в Лондон със специалния пратеник на Великобритания за Западните Балкани Карън Пиърс и с членове на Групата за приятелство с България в британския парламент.  България..

публикувано на 21.07.25 в 19:51

Движението по АМ "Тракия" в района на Пазарджик е възстановено и в двете посоки

Движението по АМ "Тракия" в района на Пазарджик е възстановено и в двете посоки, след като по-рано днес беше блокирано заради голям пожар. Заради пожар АМ "Тракия" е затворена и в двете посоки между Церово и Калугерово Трафикът се извършва нормално, каза говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "Движението се осъществява..

публикувано на 21.07.25 в 19:43