"Колкото по в източна посока летим, толкова по-строги стават мерките, но от друга страна - на място не се приемат толкова на сериозно и не се спазват в степента, в която бихме искали всички". Това каза пред БНР пилотът и авиожурналист Александър Богоявленски. Според него това се дължи на различното възпитание, което има в страните от Източна Европа, за разлика от Западна:
"В Германия виждаме много по-сериозни нива на дисциплинираност от страна на обществото. Много от мерките, които са само препоръчителни, отново се спазват от огромното мнозинство от хората там, което води след себе си и съответните резултати в борбата с разпространяването на заразата с Covid-19".
Пилотът посочи в предаването "Хоризонт за вас", че в момента карго авиацията изнася на гърба си цялото летене:
"Карго авиацията е на предела на възможностите и на капацитета си. Най-големият карго оператор в света беше принуден да извади от "пенсиониране" някои от своите самолети, които вече бяха изпратени в пустинята. Търсенето на товари по въздух е огромно, а само до миналата година имаше спадове".
По думите му преминаването на границите по въздух е най-лесно и затова товарните пратки са предимно насочени към авиацията.
Той изтъкна, че още на ранна фаза на пандемията са били въведени мерки в авиацията - екипажите имат предпазни средства, самолетите се дизинфекцират на всеки 24 часа или след всеки полет:
"Всички авиокомпании, които продължават да летят, са взели всички необходими предпазни мерки за своите екипажи и служители. Същото се случва и на летищата и хъбовете, от които се лети. Не е същото за пътническите превози и терминали. Мерките ги има на хартия, но не се спазват достатъчно адекватно".
От 20 000 активни самолети в световния флот на земята сега са 14 000, изтъкна Богоявленски и уточни, че това води до намаляване на вредните емисии и до прочистване на въздуха. Според него това трябва да накара всеки от нас да се замисли какво човечеството причинява на природата, а всъщност и на себе си.
Той прогнозира бавно възстановяване на сектора "Авиация" след кризата с коронавируса и сериозно разместване на авиационния пазар: "Ще има фалити, те вече започнаха, ще има сливания, ще има одържавявания на компании".
По данни на Международната асоциация на авиокомпаниите към дата 16-и април загубите са от порядъка от 330-350 милиарда евро и то само за авиокомпаниите. Загубите за всички свързани с авиационния сектор компании могат да достигнат 3 трилиона.
"Виждаме най-сериозната криза в историята на авиацията от нейното създаване", обобщи пилотът и авиожурналист.
Цялото интервю на Снежана Иванова с Александър Богоявленски в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Софийският градски съд даде ход по същество на делото срещу бившия следовател Петьо Петров, известен като Петьо Еврото. Започнаха разпити на свидетели. Делото бе отлагано три пъти досега. И днес Петров не е заседанието, той се издирва с Европейска заповед за арест. Какво казаха пред НС представителите на службите и МВР за издирването на Петьо..
Квесторите хванали зрелостник с блутут, микрослушалка, преди началото на матурата тази сутрин - случаят е от кюстендилската гимназия по икономика, казаха за БНР от Регионалния инспекторат по образованието. Ученикът е декласиран, а и сам е напуснал залата. 839 дванадесетокласници от региона бяха подали заявление да се явят на зрелостния изпит,..
Активите на частните пенсионни фондове надхвърлиха 27 милиарда лева, сочат данните на Комисията по финансов надзор (КФН) за първото тримесечие на годината. Осигурените в различните видове фондове за допълнително пенсионно осигуряване са малко над 5 милиона души. Най-бързо нарастват нетните активи на най-масовите универсални пенсионни фондове, които..
Огърлица "Златен век" за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност получиха актьорът Йосиф Сърчаджиев, певецът Орлин Горанов, архитект Лозан Лозанов, композиторът Стефан Илиев, кинорежисьорът Иван Павлов, проф. Надежда Сейкова, Михаил Заимов, Стефка Карайончева - Сенко. Наградата "Златен..
Мечка нападна пчелин край шуменското село Тушовица. От десетилетия в региона не са забелязвани мечки. Близо един час траела срещата между пчелар и мечка и приключила само с два потрошени кошера. За емоциите и адреналина разказа пред Радио Шумен Исмаил Курдов - горски и син на пчеларя: "Близо 7 метра е била дистанцията един от друг...
Общински съветници предлагат Монтана да въведе правила за движение с електрически тротинетки. Инициаторите ще внесат предложния за изменение на Наредбата за организация на движението в града. Към момента в Монтана няма обособени места за каране на електрически тротинетки. Общинският съвет на Монтана ще разгледа предложение за изменение на..
Испанският парламент прие необвързваща резолюция, с която призова за оръжейно ембарго срещу Израел. Предложението на една от партиите, подкрепящи правителството получи 176 гласа на фона на 161 "против". Инициативата има за цел реформа на законодателството, регулиращо външната търговия с военна техника. Целта е да се наложи автоматично..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..