Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Здравко Попов: В криза интелигентните политици помъдряват

Нужно е преосмисляне на европейския проект, смята експертът

Проф. Здравко Попов
Снимка: БГНЕС

Видима е трансформацията в реториката на политическите лидери в Европа – тя първоначално бе милитаристична, бих казал некрофилска – склонност да се говори през термините на смъртта и унищожението, коментира пред БНР проф. Здравко Попов - философ, дипломат и президент на Института за публична политика.

„В ситуации на радикални изпитания и кризи вероятно интелигентните хора и политици наистина помъдряват, докато неинтелигентните може би още повече оглупяват. Изпитанието и кризата е интересен филтър и можем да видим това през езика, през начина на общуването на политиците с гражданите. Подобна метаморфоза забелязахме най-вече през Еманюел Макрон. Той стартира с войнолюбив език, но днес говори като един хуманитарен човек, в който преобладава философът“, заяви проф. Попов в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

„Смятам, че трябва сериозно да се помисли върху структурния и вътрешнопроблематичен модел, по който ЕС съществува днес. От една страна с национални държави и все още суверенни политически тела в Европа, от друга страна с този наднационален комплекс от институции, които се опитват да създадат общи управленчески форми, правила. Този модел очевидно става все по-труден за удържане. Трябва да се мисли за някакво наистина преосмисляне на целия европейски проект“, отбеляза още той.

Според проф. Попов ЕС е създаден като проект, който има предвид първоначално единствено това, което се нарича Запад – това, което обгръща в едно възможно бъдещо федерално тяло това, което е било Западна Европа.

„Но с падането на Берлинската стена, края на Студената война и с векторите на развитие на източноевропейските страни, които искат да се включат в този проект на Запада, тук настъпиха някакви вторични проблеми и дефекти на самия първоначален замисъл на този проект“, подчерта още експертът, според когото възможно решение на този казус е да се довърши разширяването на ЕС с малкото останали страни на континента Европа, особено Западните Балкани.

„Тогава отново всички заедно да седнат и да решат необходимо ли е да се преучреди този проект, така че да стане адекватен на интересите, ценностите и бъдещето на всички нас“, каза проф. Попов.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николета Атанасова: Украинците смятат за техен дълг да са там

Украинците смятат, че техен дълг е да са там . Това каза журналистката от програма "Христо Ботев" на БНР Николета Атанасова, водеща на предаването "Мрежата" , като подчерта, че в страната се завръщат много от напусналите я след началото на руската агресия на 24-ти февруари 2022 г.   В предаването "Нещо повече" тя разказа за срещите си в Украйна,..

публикувано на 18.09.24 в 17:36
Константин Илиевски

Светлин Русев и Константин Илиевски: Има много с какво да се гордеем!

Маестро Константин Илиевски и цигуларят Светлин Русев застават за първи път заедно пред Радиооркестъра тази вечер . За тях това е голямо призвание.  Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР, посветен на Деня на независимостта на България . Събитието започва в 19 часа в Голямата зала на Софийската опера и..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Предизвикателство: Здравословно хранене в училище

Българската агенция по безопасност на храните започна проверки в училищните столове и бюфети във връзка с началото на учебната година. Инспекторите проверяват всички столове, бюфети, обекти по Закона за храните на територията на училищата, както и кетъринг фирми, доставящи храна на учебните заведения в цялата страна. "Надявам се усилията, които..

публикувано на 18.09.24 в 11:17

Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук?

До месец и половина Върховния административния съд ще се произнесе по казуса с инвестиционното намерение за изграждане на цех за производство на каменна вата и енергоизточник за нуждите на производство в землището на село Върбовка, община Павликени. Как се стигна дотук? През 2021 г. в РИОСВ – Велико Търново постъпва Уведомление за..

публикувано на 18.09.24 в 07:00

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12