Професор Хенрик Уилиамс е специалист по скандинавски езици и преподавател в университета в Упсала, Швеция. Заедно с група учени от различни дисциплини той си поставя за цел да разчете руните на надгробния камък Рьок. Изследването е озаглавено "Надгробният камък Рьок и краят на света".
Викингските рунически и надгробни камъни в Скандинавия са няколко хиляди, повечето се намират в Швеция. Те са единственият оригинален източник на информация за епохата на викингите и са датирани между 800-та и 1 100-та година. От най-ранните години има много малко запазени камъни, единият от тях е именно надгробният камък Рьок. "Бих го описал като най-внушителния в света. Издига се на два метра и половина над земята и всичките му пет страни са покрити с рунически знаци, около 760 на брой", разказва изследователят.
"Не откриваме класически руни, а по-скоро огромни кръстове и хиксове. Това е специална криптирана руническа система и за нас е много трудно да тълкуваме вложеното в нея значение. Проблемът е, че до този момент нямахме база за сравнение", пояснява специалистът, разчел руническите надписи върху много камъни от времето на викингите.
"Винаги сме откривали истории за воин, изгубил живота си по време на битка. Досега обаче не се бяхме натъквали на история, подобна на тази, в която има 12 различни препратки. Един от колегите в проекта обвърза текста с фазите на Слънцето и Луната, които се повтарят 12 пъти годишно - всеки месец или на всеки четири седмици. Това ни накара да се обърнем към значението им във викингската митология и да намерим образци в рунически символи, които са открити в Исландия. Разбира се, след като вече можехме да сравним символите, стана по-лесно да открием и скритото в тях значение", допълва професор Уилиамс.
По думите му предизвикателството пред експертите винаги е да разчетат посланието, скрито в рунически текст, а не толкова разчитането на самите руни.
"Ние можем да прочетем руните, но не и да сме сигурни какъв е смисълът на текста. Сега всичко започва със стандартен надгробен текст - че този камък е издигнат от баща, чийто син е починал. Следват няколко истории, поговорки и легенди. Всички те започват по един и същи начин - "аз разказвам това в памет на ..." и следва нещо, което остава неразбираемо", подчертава Уилиамс.
"Всичко започва със смъртта на сина, заради когото е издигнат този надгробен камък. Това беше следата, от която се нуждаехме, за да разгадаем историята. Тя започва през VI век, когато светът бива сполетян от много голяма климатична катастрофа", допълва картината на откритието ученият.
Това е период, в който изригват няколко вулкана. В атмосферата се образува тънък слой от вулканична пепел, заради който изгревът не се вижда. "Без слънце няма и реколта. Започват поголовен глад и мор. Половината от населението на Скандинавия е загинало през този период", уточнява Хенрик Уилиамс.
"На руническия камък има препратка към някого, който е умрял девет поколения по-рано. Това ни позволи да направим изчисления, че историята съвпада с климатичната катастрофа. Също така имаме основания да смятаме, че е имало климатични промени в момента, когато камъкът е издигнат. Те са карали хората да се страхуват, че бедствието може да се върне и слънцето отново да не изгрява. Затова те се обръщат към вярванията си - за сина, който умира, но след това се ражда дъщеря и тя ще бъде слънцето на новото време."
"И също така - загиналият син, руните на чийто надгробен камък четем, ще поведе армията в последната битка срещу силите на злото - огромни вълци, които са атакували и убили слънцето. По онова време те не са имали знанията, за да си обяснят защо слънцето е изчезнало, а и защо отново се е появило. Това се е случило, след като вулканичната пепел се е разнесла. Слънцето отново е изгряло, с което се е родил и новият свят за викингите", изтъква скандинавистът.
Викингите са били преди всичко воини, но и умели търговци. Пътували са почти навсякъде по света, на изток по море са достигали до днешните територии на Иран, а на запад - до Канада.
"Този рунически камък ни дава по-ясна представа колко дълбоко вярващи са били викингите и ни препраща към основните им богове като Один и Тор. Ние вярваме, макар и да не можем още да го докажем, че издигането на надгробния камък и погребението на сина са се случили по специален ритуал, свързан с почитането на боговете. А най-красивото и изумителното за мен е, че въпреки че синът си е отишъл от нашия свят, той ще поведе битката срещу силите на злото и ще я спечели. Дори смъртта и разрушението носят надежда, защото доброто винаги побеждава и слънцето винаги изгрява, макар и понякога това да отнема повече време", коментира професор Хенрик Уилиамс.
Снимки: ЕПА/БГНЕС"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..