Великден е. Причастието е приготвено. Греховете се прощават. Попът трябва да служи. Но нещо не е наред. Църквата е празна, хората не идват. Само поп Кръстьо и немият му клисар Гечо сноват по дървения под и мъкнат непоносимите товари на прокълнатите си съдби... Така започва един от най-големите върхове на българската драматургия - пиесата „Великденско вино“ от Константин Илиев. В постановката се разглежда темата за предателството на Васил Левски.
Навръх Великден, църквата Света Богородица в Ловеч, където поп Кръстьо Никифоров е приготвил свято причастие. Никой обаче не посещава църквата и освен свещеника, в нея е само неговия ням клисар Гечо. Попът се съмнява, че виното в причастието му е отровно, защото е обвинен в предателство на Васил Левски на турците и всички ловешки граждани искат да му отмъстят. Самотният празник е повод свещеникът да се върне към славното и страшно време на залавянето на Апостола и да изрече пред немия си слуга своите обвинения към ловешките комитетски дейци.
"Великденско вино" е играна в почти всички български театри. Днес слушате постановката на Иван Добчев от 2010 г., реализирана във Второ студио на БНР, ролята на поп Кръстьо се изпълнява от Георги Къркеланов.Представлението търси отговора на въпросите дали такъв човек - човек на вярата и доброто, би предал Васил Левски? Къде духът му е пречупен и къде душата се оказва по- слаба от характера? Във „Великденско вино“ чувството за вина разяжда отвътре човешката душа и започва да я руши пагубно. Премиерата на „Великденско вино“ е била през 1980 година в Драматичен театър "София". Режисьор Леон Даниел. През 1993 г. Иван Добчев постави пиесата в Народен театър "Иван Вазов", София с Велко Кънев в ролята на поп Кръстьо и Цветан Алексиев.
„Добрата пиеса е като добър кладенец - колкото повече черпиш от него, толкова повече вода идва“, казва Леон Даниел за този текст.
Един млад човек, сбъдва мечтата си да помага и да бъде полезен. 29 - годишният Петър Илиев се занимава със спешна медицина на терен и води курсове по първа долекарска помощ. Преди това е практикувал професията си на архитект, но един инцидент го връща към една от детските му мечти - да лекува. След като става свидетел на катастрофа, при която е..
Във видинското село Ракитница традициите оживяха с провеждането на първия международен фолклорен фестивал „Кодица“, който събра състави от България, Сърбия и Румъния. Събитието се превърна в празник на фолклора в региона, където музика, танци и обичаи преминаха отвъд граници и поколения. Сред най-вдъхновяващите фигури беше Тодор Михайлов –..
В звуковия файл можете да чуете рубриката от 27 юли 2025 г. Месечен победител е законът, предложен от Румен Узунов от с. Поликраище : Политиката е като бейзбола: Без бухалка нищо не става. Успехи и вдъхновение за всичики законотворци на "Рано в неделя"
Един съдия ме нарече “скандален поет” и “тъмно петно върху светлата българска словесност” , както и други възмутителни твърдения, като например, че съм се носил на крилете на крадени метафори и бадява съм ядял мусаката на България. Заради тия квалификации получих разстройство и семейни проблеми. Жена ми заяви, че съм се опозорил окончателно в..
Довечера в Банско започва традиционната “Лятна филмомания под звездите” . В три поредни вечери жителите и гостите на града могат да видят наградените ленти от последното издание на Международния фестивал на планинарското кино, както и други подбрани филми. Това е 15-ото издание на кинопанорамата. Прожекциите ще бъдат на площада в планинското..
На 23 юли преди 123 години в Русе се ражда една от най-ярките звезди на българската сцена – Мими Михайлова Балканска. Името ѝ бързо се превръща в синоним на талант, чар и изключително сценично присъствие, оставяйки трайна следа в сърцата на поколения зрители и утвърждавайки я като водеща фигура в Народната опера и Музикалния театър. Родена като Руска..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..