Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравка Евтимова: Книгата е духовното кръвообращение на човечеството

Снимка: БГНЕС

Книгата е голяма необходимост за хората, тя е духовното кръвообращение на човечеството... Книгата ще направи човека по-богат и по-човечен... Запознавайте се с книгите, те ще са вашите приятели през целия живот. Важното е да имаме богатството и дълбочината, които само литературата може да даде на човечеството. Нека да четем, за да задълбочаваме хуманността в себе си“. За това призова пред БНР в Световния ден на книгата писателят Здравка Евтимова.

Тя е категорична, че хората, започнали да пишат, не трябва да се отказват, дори да получат първо отказ от издателство или редакция, „защото никога не се знае кога се възпламенява талантът“.  

По думите ѝ, днес има много силна млада българска литература.

В предаването „12+3“ Здравка Евтимова подчерта:

Четете, защото книгите са една пътека – може би понякога страшна, друг път тъжна, отчаяна, но винаги пътека, която намира мястото, скрито в нас, запазено за най-близките, мястото на доброто“.

Тя коментира и актуалната ситуация, в която днес живеем – извънредно положение заради пандемия: 

„Осъзнаваме, че дисциплината е път към здравето. Едни хора понасят по-трудно тази социална дистанция. По-коравите може би се справят, казвайки си, че и това ще мине. По-слабите изпитват страх. В страха няма нищо лошо, осъдително и срамно. Това е напълно човешки инстинкт. Нека по-храбрите помогнат на тези, които се страхуват повече. Често страхът е бащата на изобретателността. Защото ни е страх, създаваме мостове, за да минем над някоя пропаст. От нас зависи дали ще сме пропаст или двигателят, който ще ни изтегли от пропастта“.

Според Евтимова „тази криза е поредният урок, който еволюцията дава на нас, хората и от нас зависи дали сме достатъчно подготвени да извлечем поуките от този урок“:  

„Аз харесвам много една латинска пословица, която казва – „Дори излекуваната рана оставя белег“. Нека тази пандемия е грозният белег, който ние ще имаме, но нека го излекуваме и да бъде белег от излекувана болест... Със сигурност ще излезем по-опитни и по-гъвкави. Надявам се всеки един от нас да стане и по-мъдър, но това не е гарантирано“.

Интервюто със Здравка Евтимова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05